První setkání se školou

Ředitelé škol dávají rodičům i dětem příležitost seznámit se s budoucím dennodenním prostředím – konají se Dny otevřených dveří. Na Základní škole Javornická navštěvují předškoláci Veselou školičku, Den otevřených dveří se konal 8. prosince. „Pořádáme průběžná setkání pro budoucí školáky, aby se s prostředím školy seznámili. K zápisu je potřeba přinést rodný list dítěte, půjde o krátký pohovor, při kterém se rodiče mohou domluvit s budoucí učitelkou o výběru třídy,“ vyjádřil se Luděk Petr, ředitel ZŠ Masarykova. K zápisu mohou rodiče s dětmi přijít 15. ledna od 14 do 18 hodin do pavilonu naproti zimnímu stadionu. Do tří tříd bude přijato přibližně 90 dětí.

O případném odkladu rozhoduje pediatr nebo pedagogicko–psychologická poradna

„V obou předchozích letech se k nám hlásilo 90 dětí. Při zápisu dvojice učitelek zjišťuje, jakou má dítě výslovnost, jak rozeznává barvy a tvary, jak ovládá tužku nebo co ví o rodičích,“ popsal setkání ředitel ZŠ Javornická Milan Kotek.
„Pak vydáváme rozhodnutí o přijetí. O případném odkladu rozhoduje pediatr v případě fyzických potíží dítěte anebo pedagogicko–psychologická poradna v případě, že by dítě zatím ve škole neprospívalo,“ pokračoval ředitel Petr. „První třída je ta nejdůležitější, snažíme se dětem dát to nejlepší,“ uzavřel ředitel s tím, že zápisu se rozhodně žádný předškolák nemusí bát.

Rodiče vybírají školu také podle počtu dětí

Někteří rodiče vybírají školu pro své dítě také podle počtu dětí v kolektivu. Méně dětí ve třídách bývá obvykle ve školách na vesnicích. „U nás přijímáme většinou kolem patnácti dětí do třídy,“ vyjádřila se na toto téma ředitelka Základní školy v Javornici Marie Lorencová. V Javornici se zápis odehraje 22. ledna od 14 do 18 hodin, tomu budou předcházet v tomto týdnu tři návštěvní dny – 18., 19. a 20. ledna dopoledne do půl desáté se do školy mohou podívat rodiče jak budoucích tak současných prvňáčků. „Rozeslali jsme pozvánky pro 21 dětí, čekáme, že se jich přihlásí 15 nebo 16,“ upřesnila představu ředitelka Lorencová.