„U nás je to tradice, letošní noc tak už bude šestá v pořadí. Protože se ale jedná o největší akci v naší knihovně, nechceme, aby byla kvantita na úkor kvality. Proto jsme mohli vzít jen dvanáct dětí, i když se jich přihlásilo více,“ řekla Ilona Melicharová z dětského oddělení knihovny v Dobrušce, která děti vybírala podle toho, jak často chodí do knihovny a také koho už zná.

V říši pyramid

Na děti tak v pátek bude čekat návrat do starověkého Egypta, jelikož podtitul akcí zní V říši faraónů a pyramid. Zkusí si rozluštit hieroglyfy, naučí se vyrobit ne přímo papyrus, ale ruční papír. Spoustu legrace si také užijí s vytvářením mumií z toaletního papíru a také svým vyhladovělým žaludkům dopřejí nějaké egyptské jídlo.

„Potom vyrazíme po Dobrušce do jednoho sklepení, kde budou děti hledat tajné svitky, jež vyluštíme a vznikne komický egyptský příběh. Nakonec nás čeká pyramida a sarkofág, ve kterém bude určitě nějaký poklad,“ přiblížila dobrodružný večer Ilona Melicharová. Aby bylo dobrodružství úplné, před spaním si ještě budou moci poslechnout egyptský příběh.

To bohužel v knihovně ve Vamberku nemají prostory k tomu, aby tam mohly děti přespat, takže o půlnoci se budou muset vrátit do svých postelí.

Letošním tématem je cesta za Birlibánem do Maňáskova. „To znamená, že děti uvítá pohádková babička a dědeček a hartusit na ně bude paní uklízečka. Nahoře v připraveném domečku Birlibána se setkají s ním samotným. Musejí si projít všechna městečka stejně jako on, aby zjistily, že život není jednoduchý. Takže půjdou Lenošinou, Bonbónovicemi, setkají se s mračivci a mezitím stihnou hon na lišku, která ukradla maňáska Janečka,“ vysvětlila vedoucí knihovny Jaroslava Martinová, podle které je o Noc s Andersenem stále větší zájem.

Nakonec však dobro zvítězí a děti si pochutnají na medovníku a jiných dobrotách. Také na ně bude čekat bedna s dárečky a pohádka na dobrou noc.

Bitva u Slavkova

To v Záměli půjdou děti po tajemství slavkovského pokladu. Tématem se stane bitva u Slavkova. Děti budou vyrábět dřevěného koně na papírové tyčce, udělají napoleonskou čepici a předčítat se bude Tajemství slavkovského pokladu, jehož součástí jsou testy a různé úkoly. Nakonec najdou poklad.

„Děti milují hledání v noci, takže pomocí baterek a indicií ho budou muset najít,“ uvedla knihovnice Pavlína Pleslová, která letos mohla přijmout třináct malých čtenářů, i když tady stejně jako jinde musela některé odmítnout. „Zájem je veliký. Já ale říkám, že kdo dřív přijde a podá si přihlášku, ten je dříve umístěný,“ dodala Pavlína Pleslová.

Děti z Podbřezí díky česko-polské spolupráci pojedou prožít dobrodružnou Noc s Andersenem do Polska.

Kde v okrese se akce koná

Knihovna Záměl Tajemství slavkovského pokladu.

Městská knihovna Dobruška Starověká atmosféra a objevování naší dávné minulosti.

Městská knihovna Vamberk Cestou necestou přes Maňáskov a Lenošindu za Janečkem.

Místní knihovna Častolovice Noční procházka a divadelní představení. Zbytek je překvapení.

Obecní knihovna Podbřezí Děti pojedou do Polska.

Základní škola a Mateřská škola Deštné v Orlických horách Letos se zaměří na noc plnou dobrodružství a objevů.