Na vině mohou být chybějící finance, jinde pozdější přehodnocení původních návrhů. Třeba značka upozorňující na úsek častých smrtelných nehod nakonec motoristy děsit nebude.

„Po jednáních s Ředitelstvím silnic a dálnic jsme tento návrh přehodnotili. Místo by totiž bylo přeznačkováno a většina řidičů takovému varování nepřikládá velký význam," vysvětlil změnu Josef Žabokrtský, dopravní inženýr rychnovské policie.

Na ostatní dříve avizovaná opatření by dojít mělo, nicméně v delším časovém horizontu, než se předpokládalo. To je případ odrazek, které bývají především na místech se sníženou viditelností instalovány do středového pruhu.

„Instalace dopravních knoflíků, takzvaných „kočičích očí", proběhne ještě letos, a to v měsíci listopadu," ujistila Nina Ledvinová, tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, které je správcem silnic první třídy.

Dodala také, že dříve diskutované osazování svodidel na místa, kde tato ochrana zatím chybí, je nyní v jednání. Podle původních plánů měla být však silnice bezpečnější již od června.

Během léta tak byl úsek mezi Vamberkem a Rybnou nad Zdobnicí pouze doplněn o další svislé značky zakazující předjíždění a v celé délce došlo na obnovu vodorovného dopravního značení.

Úseků s plnou čárou přitom přibylo na úkor míst, kde je předjíždění povoleno. V některých zatáčkách také přibylo směrové vedení. Žádné z plánovaných opatření však nemůže stoprocentně zabránit nedovolenému předjíždění. O tom, jak velký je to problém,  se někteří motoristé přesvědčují prakticky neustále.

„V pondělí v poledne jsme na úseku mezi Vamberkem a Rybnou nad Zdobnicí zaznamenali dopravní nehodu, při níž řidič kamionu s návěsem začal předjíždět traktor, ale nevšiml si, že je již sám předjížděn jiným kamionem," uvedla Libuše Holá z preventivně informačního oddělení krajského ředitelství policie.

Kolize naštěstí skončila pouze se škodou 16 tisíc korun. V letošním i loňském roce si zde ale řada nehod vyžádala lidské životy.