Lidé obtížení taškami, sladkostmi, uzeninami, vánoční výzdobou. Že nákupy v Polsku už nefrčí? Může si to myslet možná někdo z vnitrozemí, komu se nabízejí tradiční jednodenní adventní výlety za hranice nejen nákupních snů. Podle zkušeností pracovníků cestovních agentur v tomto směru spíše vítězí rakouská metropole. Lidé z regionu však využívají blízkost polské hranice.

Před Dušičkami se zástupy nakupujících vydávaly k sousedům pro svíce, věnce a ozdoby na hřbitovy. Nyní začal předvánoční mumraj. Lidé jezdí vybírat na tržnice, ale i do kamenných obchodů, obojí se, i když s rozdílem, vyplatí. Na tržnicích prodejci vyžadují české koruny, za které se nakupuje v poměru 1:1. V obchodech, po výměně za polský zlotý, je možné při nákupech ušetřit až třetinu ceny.

Pro co se jezdí? Pro všechno. Nakupuje se hodně společenská konfekce, například do tanečních, na plesy, zimní oblečení jako boty, bundy především pro děti, dětské kočárky, ale také ratanový nábytek, potraviny a nyní především vánoční dekorace, umělé stromky. „Jezdím tam tak jednou do měsíce. Lidé z potravin hodně vozí makrely, klobásy, máslo,“ uvádí Zlata Vacátková z Opočna. Také ona potvrzuje zkušenost, kterou udělali někteří nakupující o uplynulém víkendu. Kolona na silnici zhoustne už od Nového Města nad Metují, z Náchoda po zaparkování trvá cesta až dvě hodiny. Potom zájemce pohltí dav. „Kdybych s sebou neměl rodinu, už v Novém Městě bych to býval otočil zpátky domů,“ doznává obyvatel Rychnovska, který s rodinou vyjel o železné neděli. Cesta do lázeňského městečka Kudowa–Zdrój, které bývá častým cílem obyvatel regionu, jim trvala přes dvě hodiny. Trpělivost a vláčení s koupěchtivým davem se nakonec vyplatilo, například dětskou bundu zde rodiče pořídili o 800 korun levněji oproti tuzemsku.

„Když si peníze vyměníte, v kamenných obchodech nakoupíte i o třetinu levněji. Na tržnici zase vyžadují přímo naše koruny,“ upozorňuje Vacátková.
Rovněž má zkušenost, že se z Polska vozí veškerý sortiment, před svátky od umělých vánočních stromků, po adventní věnce a různé dekorace a ozdoby.

Výjimkou však nejsou ani nákupy instalatérských a stavebních součástí a materiálu, neobvyklé nejsou ani cesty do wroclawské IKEA pro nábytek.

Vedle cest osobním vozem turisté využívají rovně jednodenní autobusové zájezdy. V rychnovské cestovní agentuře měli poslední obdobnou nabídku do Krakowa na právě uplynulý víkend. Mají však zkušenost, že před letošními Vánocemi v tomto směru u zákazníků vede spíše Vídeň.