"Bylo to hodně náročné. Na horské túry chodíme, ale tam jsou úplně jiné kopce než tady. Na trase nás čekalo celkem 30 kilometrů převýšení. Pro představu - je to, jako kdybychom 3,5krát vylezli na Mount Everest, nebo 6,5krát na Mount Blanc. Kopce nás v podstatě provázeli od začátku do konce. Pořád nahoru, dolů a hned zase nahoru. Cesty nahoru nám po pár dnech přestaly dělat problém. Horší byly cesty dolů, člověk měl chtě nechtě unavené nohy a jeden špatný krok by mohl ohrozit celou cestu. Co nás však trápilo nejvíc, byly puchýře, těch byla hromada," líčí své zážitky Klára Vogelová.

Přesto byla s přítelem odhodlaná dojít do cíle, třeba i v bolestech. Celou trasu prý dokončí jen polovina těch, kteří se na ni vydají. Hodně náročnými se ukázaly být Volovské vrchy, divočina, přes niž putovali čtyři dny a přespávali v útulnách.

Obavy z medvěda předčil strach z bouřek

Na cestě přitom museli bojovat nejen s převýšením, ale i s obavami jiného rázu.

"Medvěda jsme nepotkali, ale setkali jsme se s lidmi, kteří tu zkušenost měli. My měli rolničku a tam, kde byly takové pasáže křovisek a hlubokých lesů, jsme mluvili nahlas nebo si zpívali. Na Slovensku se používá opravdu hodně, prý její zvuk slyší třeba na dva kilometry a uteče. Ale nakonec jsme měli větší strach z bouřek. I když jsme sledovali předpověď počasí pravidelně a snažili se tomu vyvarovat, dvakrát se nám stalo, že bouřilo zleva zprava a je to hodně stísněný pocit, když přitom jdete po hřebenech, nemáte se kam schovat a další přístřešek je třeba 8 kilometrů daleko," svěřuje se dále Klára.

Vyrazit na nejdůležitější a hodně náročnou turistickou stezku přes Slovensko byl společný nápad Kláry a jejího přítele. Ujít ji zvládli za 23 dní: "Chtěli jsme zažít něco neobvyklého, na co nikdy nezapomeneme a třeba i poznat sami sebe v náročných situacích, kdy si sáhneme opravdu na dno. Na tuto trasu nás namotivovala hlavně knížka od Lenky Vacvalové Najdu odvahu. V květnu pak padl konečný verdikt, když jsme shlédli krátký film o absolvování této trasy."

Pferda čelil pandemii i útoku hackerů

To, že se tak rozhodli pomoci právě rychnovské organizaci Pferda, nebyla náhoda. Klára ji dobře zná, pracuje v ní a ví, s jakými potížemi se v poslední době musela poprat. Jí a jejímu příteli se prostřednictvím dárcovské výzvy na darujme.cz podařilo vybrat přes 14 tisíc korun, zatím.

"Měli jsme ambice vyšší, ale hodně nám to pokazilo to, že z 80 procent cesty jsme neměli signál, což nám znemožnilo naši cestu více propagovat a překvapilo nás to i při plánování trasy na další den," říká Klára.

"Jestli nám trasa SNP něco přinesla, tak spoustu nových přátelství, zážitků i pocitu, že když člověk po něčem touží a jde si za tím, dokáže víc než si sám myslel. Hrdinové na konci však nejsme my, ale lidi, pro které jsme celou cestu kráčeli, a pro které jsme založili sbírku," tvrdí Klára a Lukáš.

Vybrané peníze pomohou Pferdovi pokrýt náklady, které byly letos hodně vysoké v rámci všech covid-opatření a omezení.

"Pferda hodně utrpěl tím, že provozujeme gastro provozy - kavárny a pekárnu a ty byly ve velkých ztrátách. Peníze půjdou na jejich pokrytí. Na konci ledna se navíc do našeho serveru nabourali hackeři a odcizili nám veškeré účetnictví od roku 2018 do současnosti. Takže kolegyně ještě do této chvíle znovu doplňují data, o která jsme přišli. Vznikly nám tak další náklady. Hackeři chtěli za jejich navrácení v přepočtu přes tři miliony korun. Byla to smůla, že jsme byli první neziskovkou v republice, kterou si vybrali," dodává Klára Vogelová.

Ta nyní věří, že stovky kilometrů, které přes slovenské hory s přítelem našlapala, pomohou rány, které Pferda letos utrpěl, alespoň zčásti zacelit. Podpořit Pferdu můžete ještě do konce srpna i vy - prostřednictvím odkazu www.darujme.cz/slovenskempropferdu.

Pferda je nezisková organizace se sídlem v Rychnově nad Kněžnou, která poskytuje sociální služby a provozuje sociální podniky pro dospělé lidi s mentálním postižením a duševním onemocněním. Od začátku je jejím cílem podporovat jejich soběstačnost. Provozuje kavárny Láry Fáry v Rychnově i v Náchodě, Pferdí tréninky, tréninkovou pekárnu, Pekárnu Na Plechu, Úklidovou firmu Láry Fáry a terénní službu Takový normální život.

Klára Vogelová o náročné pěší cestě přes Slovensko:

"Nejvíc budeme vzpomínat na lidi, které jsme v rámci cesty měli možnost potkat. Setkali jsme se jen se samými milými, přívětivými a srdečnými lidmi. Kolikrát se stalo, že nás někdo obdaroval svačinou, sušenkou, nebo pivem zdarma, rozdělil se o náplasti na puchýře, nebo nás ubytoval u sebe na zahradě a pohostil večeří i místní slivovicí. Jak jsme sami zjistili, na Slovensku si každého člověka, který přejde SNP opravdu váží."