Jaro se důrazně hlásí o slovo, a to pro lyžařské areály znamená jediné: sezona se chýlí ke konci. Minulý víkend se ještě lyžovalo v Českých Petrovicích, Čenkovicích a Dolní Moravě, první dvě střediska se už ale rozhodla provoz ukončit. A důvodů je hned několik.

„Jezdit by se dalo, ale už to nemá cenu, lidí je minimum,“ říká provozovatel českopetrovického areálu Miroslav Baier s tím, že konec jarních prázdnin přinesl výrazný odliv lyžařů. I přesto hodnotí únor a březen jako relativně vydařené. A rekapitulace uplynulé sezony, která v Českých Petrovicích skončila v pondělí 22. března? „Co se týče sněhu a podmínek, byla nadprůměrná, co se týče návštěvnosti spíše průměrná,“ hodnotí Baier, jenž v plánech na příští zimu počítá s rozšířením stávajících sjezdovek.

Vleky se zastavily také v Čenkovicích, a to 21. března. Ve slušném stavu jsou ještě některé běžkařské úseky na hřebenech. Správce vleků Svitava a Vigona František Trávníček rekapituluje sezonu následujícím způsobem: „Návštěvnost nemáme ještě podrobně spočítanou, ale je určitě malinko slabší. To je obecný trend v celé republice. Přibyly příměstské areály, které horským střediskům ubírají návštěvníky.“

Posledním areálem, který je lyžařům na Orlickoústecku k dispozici, zůstává středisko v Dolní Moravě. A dnes zde bude pořádně veselo.

V sobotu v devět hodin ráno by mělo na spodní části sjezdovky A, dlouhé přibližně půl kilometru, začít tradiční loučení se lyžařskou sezonou. Podle vyjádření manažera společnosti Ski Sněžník Oldřicha Štose se letos ponese v „postřižinském duchu“. Slalomový závod, ozdobený tradičním přejezdem přes lagunu, ozdobí svými komentáři a průpovídkami herec Jan Antonín Duchoslav, všem lyžařům důvěrně známý z Filmu Sněženky a machři coby Viki Cabadaj . „Recesisté musí trať projíždět opatrně, aby se nevykoupali,“ varuje Oldřich Štos a zároveň zve všechny příznivce dolnomoravského areálu na bohatý sobotní program a také nedělní lyžování od 9 do 16 hodin.

Pokud se počasí umoudří, mohlo by se v Dolní Moravě lyžovat ještě první dubnový víkend, což potvrzuje také Oldřich Štos, když říká: „Od pondělí do čtvrtka se určitě nepojede, pak vyhodnotíme situaci. Chtěli bychom ještě jezdit přes Velikonoce.“

JAN POKORNÝ