Nenápadný turista s kolem vystoupí z vlaku či autobusu, ubytuje se ve městě a vyrazí na cyklovýlet. Čekalo by se, že si vybere přírodu či nějakou pamětihodnost. Omyl. V těchto případech se třicetiletý muž převlékl a jel do banky či na poštu. Téměř přesně před rokem takto zamířil i do pobočky Komerční banky na náměstí F. L. Věka v Dobrušce, kterou bleskově vyloupil. Pachatele nyní obvinili plzeňští kriminalisté. Loupežnou „cykloturistiku“ má totiž na svědomí Západočech, který křižoval s kolem po celé republice.

Maskovaný skokan

Loupeže s podobným scénářem se odehrávaly od střední i jižní Moravy přes celé Čechy až ke Karlovým Varům, přepadených peněžních ústavů byly desítky.

K typickým rysům přepadení, který policisty přivedl na stopu, patřil obdobný způsob provedení (lupič často skákal přes přepážky), maskování zločince a jeho velká drzost; například právě v Dobrušce přepadl banku, která sídlí v centru města , navíc v budově městského úřadu, za plného provozu.

V peněžních ústavech jsou vesměs všude umístěny kamery, takže policisté rozeznali hlavu v kukle či šále, vrstvy sportovního oblečení, boty zn. Adidas.
„V Dobrušce vletěl zamaskovaný muž s rukavicemi do banky kolem 17. hodiny, kdy v ní seděl klient, přeskočil téměř dvoumetrovou skleněnou přepážku, pracovnici pobočky, která seděla za ní, srazil rukou na zem a odcizil peníze. S loupeží byl hotov snad během dvaceti vteřin,“ popsal loňský případ šéf rychnovské kriminálky Zdeněk Hlaváček. U dobrušského lupu si zloděj klidně mohl zvolat bingo!, patřil k jednomu z největších na „jeho trase“, podařilo se mu rychlým hmatem odnést statisíce korun.

Zdejší kriminalisté původně podezřívali člověka z Rychnovska, jedinou stopou byl i zde záznam z kamery. „Choval se v bance podivně, rozhlížel se, bylo vidět, jak zkoumal pohledem, kde jsou kamery, k přepážce vůbec nedošel, pouštěl lidi před sebe. Nějakou dobu jsme ho sledovali, ale podezření se nám nepotvrdilo,“ pokračoval Zdeněk Hlaváček.

Když kriminalisté zjistili, že obdobná přepadení peněžních ústavů se dějí po celé republice, na základě velmi podobných okolností se spojili s kolegy z Plzně, kteří měli případ rozpracovaný a kteří nakonec dosud netrestaného třicátníka obvinili. Na kontě má celkem 35 útoků (i s výhrůžkou s pistolí) se škodou výrazně přes milion korun.

Nákladný život

Na co mladík tolik peněz potřeboval? Dle kriminalistů vedl nákladný život, mj. s velkou spotřebou obuvi a značkového oblečení. Množství svršků, často ještě nerozbalených s visačkami, se našlo i v jeho jinak nepříliš vybaveném bytě. Za trestný čin loupeže mu hrozí až dvanáct let odnětí svobody.