Letošní rok bude ve znamení úspor, ale příznivci kulturního vyžití by to neměli vůbec pocítit.

POLÁČKOVO LÉTO

Na začátku prázdnin jsou velice vyhledávanými místy netradiční jeviště festivalu Poláčkovo léto. Ani letos tomu nebude jinak. „Prostory jednotlivých představení chceme zachovat. Bylo by dobré, kdyby se nám podařilo přidat i některé další jako třeba kostel Nejsvětější Trojice. Divadelníci si také pochvalují bezprostřední okolí zámku,“ uvedla Marie Otavová, jednatelka společnosti Kultura. Vedle zavedených kulturních akcí přibudou letos i některé novinky.

DŘEVOŘEZÁNÍ

Jednou z nich má být rychnovské Dřevořezání, se kterým se počítá na druhou polovinu června. Ve spolupráci s Kolowratským zámkem by se do jeho prostor na dobu asi pěti dnů soustředilo množství řezbářů, kteří by před zraky návštěvníků zhotovovali své výtvory. „Vyvrcholením by byla přehlídka soch a výběr exponátu, který by natrvalo zdobil nádvoří zámku. Součástí by byl i jarmark s ukázkou řemesel spojených se dřevem,“ nastínila Marie Otavová.

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI

Tradičně nejvyhledávanější akcí v Dobrušce jsou Svatováclavské slavnosti. Jejich scénář ještě není sestaven, ale návštěvníci se mohou těšit již nyní. „Budeme žádat o dotaci, která by nám rozšířila možnosti při výběru vystupujících skupin. Určitě bude k vidění z každého žánru něco,“ ujistila Lenka Bendzová, vedoucí Kulturních zařízení města Dobrušky.

PORCINKULE

Na opočenskou Porcinkuli se v první srpnový víkend sjíždějí lidé z celého regionu. Letos má být navíc oslaveno výročí 275 let. „V pátek po poledni dojde ke slavnostnímu zahájení za přítomnosti starosty. Na pódiu se vystřídají kapely a nebudou chybět ani mažoretky,“ poodhalila místostarostka Šárka Škrabalová. Plochu, kterou Porcinkule každoročně zabírá, již zvětšovat nelze. Radnice se ale zaměří na to, aby nabídka stánkařů odpovídala pouťové tradici a nepřipomínala tržnici.

SWINGOVÉ FESTIVALY

Příznivci swingu by si měli najít cestu do Týniště, kde proběhne již 16. ročník Festivalu Jardy Marčíka. Ve stejných rytmech se ponese zábava i v nedalekém Kostelci. „Na loňský první ročník přišlo okolo 400 návštěvníků a dramaturgii měnit nebudeme,“ řekla Ivona Jasníková, programová manažerka Nového zámku.

TAVENÍ SKLA DŘEVEM

Do Deštného v Orlických horách se mimo zimu nesjede tolik lidí jako začátkem srpna na Tavení skla dřevem. „Letos se snad podaří v předcházejícím týdnu uskutečnit i workshop, na kterém se prezentují výrobky ze skla,“ doplnila Alena Křížová, starostka Deštného v Orlických horách.

SRAZ KONCERNU IFA

Na sklonku léta pozve do Potštejna příznivce východoněmecké techniky sraz vozidel koncernu IFA. „Rosteme každým rokem. Letos se snad podaří uspořádat soutěžní klání proti našim západoněmeckým konkurentům,“ vyznal se organizátor Radek Lakmayer.