Pohyb. Tak přirozená vlastnost každého zdravého člověka, avšak s přibývajícím věkem se pro mnohé stává větším a větším luxusem. Pokud však již člověk nemůže naplno využívat svého těla, není důvod věšet hlavu. Na trhu je již celá řada zdravotních kompenzačních pomůcek, které mohou život přeci jen zpříjemnit. Co je však lepší. Zapůjčit si potřebné nebo raději koupit?

Odborníci se shodují, že záleží na samotném jedinci a především na typu a délce jeho omezení. Ne vždy se člověkem odkázaným na vozík nebo chodítko stane důchodce. Může jít i o mladého člověka se zdravotním hendikepem nebo o člověka po úrazu či operaci. „Pokud se jedná o krátkou dobu zhruba tak tři, čtyři měsíce, pak je výhodnější si pomůcky vypůjčit,“ říká Martin Gálus, vedoucí Centra pro zdravotně postižené v Rychnově.

Cena za půjčení se obvykle pohybuje v řádu stokorun na měsíc, záleží na typu pomůcky a na organizaci, která ji půjčuje. „My máme jednotnou cenu 200 korun za pomůcku na měsíc bez rozdílu. Akorát pevná chodítka či klozety půjčujeme ještě o sto korun levněji,“ objasnil Gálus.

Nejčastěji lidé potřebují zapůjčit polohovací postel, mechanický vozík, chodítka nebo právě klozety. „V devadesáti procentech jsou našimi klienty děti, které se chtějí postarat o své rodiče v pokročilém věku. Jen malá část jsou lidé po úrazech, kteří potřebují pomůcky k rehabilitaci,“ potvrdila Jana Morávková ze Zdravotní domácí péče v Týništi nad Orlicí, která polohovací lůžka nabízí po celé republice. Cena 400 korun za měsíc je pro obyvatele velkých města naprosto úžasná. „V Praze nebo v Brně účtují měsíčně i 1500 korun,“ objasnila Morávková.

Pokud však už někdo potřebuje vozík či chodítko na delší dobu, vyplatí se je spíše pořídit. Zdravotní pojišťovny navíc lidem, kteří je potřebují, hradí vždy jeden typ pomůcky na pět let. Je potřeba si nechat vystavit poukaz od lékaře. „Moje maminka už nemůže chodit a tak se o ni staráme doma. Postel jsme si vypůjčili, jelikož nová stojí kolem 40 tisíc korun, ale vozík a klozet jsme si koupili. Vozík nám navíc uhradila pojišťovna,“ uvedla Marie Heregová.

Cena většiny nových kompenzačních pomůcek se pohybuje v řádech tisíců korun. Krátkodobě je tak půjčka skutečně výhodnější. Například týnišťská organizace Zdravotní péče Jany Morávkové nabízí ještě jednu variantu. „Všechny pomůcky kromě postelí nabízíme po jejich vyřazení ke koupi. Ceny jsou poté v řádech stokorun,“ objasnila Morávková.

Za kolik zdravotní pomůcky v rychnovském regionu seženete

Ceny se pohybují v řádech stokorun za měsíc. Průměrná cena je 400 korun.

Mechanický vozík 200 – 400 Kč
Chodítko pevné/kolové 100 – 150/200 Kč
– pevné chodítko je lepší pro osoby s nižší stabilitou. Je nutné ho však při posunu nadzvedávat. S kolovým chodítkem je jednodušší manipulace avšak člověk ho musí ovládat s pomocí brzd.
Klozet pevný/kolový 100 – 150/200 – 240 Kč
Polohovací postel 200 – 400 Kč
Antidekubitní matrace 300 Kč
Zvedák do vany s kompresorem 300 Kč
Sprchovací vozík Bazének na mytí hlavy 80 Kč
Koupené versus půjčené

- Půjčit si pomůcky je výhodnější v případě krátké doby. V případě několika let je výhodnější si je zakoupit. Navíc pojišťovna pomůcku každých pět let hradí.

- U koupených pomůcek mají lidé výhodu, že jsou zcela nové, nepoužívané.

- Organizace, která pomůcku zapůjčí zajistí také její dovoz a případně montáž.