Cyklobusy, které vyrážejí do Orlických hor, vás dovezou za zajímavostmi na české i polské straně hranice. Denně vyráží několik linek. Lokalitou, kterou popisuje tento díl seriálu Deníku, prochází hned několik z nich. Jedná se o žlutou, červenou, modrou a oranžovou.

Díky cyklobusům se však můžete podívat po velké části východočeského regionu – stačí se inspirovat na stránkách Euroregionu Glacensis, díky kterému se cyklobusy vydávají na cestu. Potřebné informace najdete na www.euro-glacensis.cz. Na zajímavá místa a výlety ve východních Čechách i Polsku se můžete vypravit na kole i pěšky. O tom, která stojí za návštěvu, bude Rychnovský deník čtenáře informovat v osmidílném seriálu.

Jednou z jejich perel je také lokalita, která se jmenuje Zemská brána. Díky cyklobusům, které se do Orlických hor vydávají po různých trasách, se mohou nadšení cyklisté podívat i tam. Na výlet však pochopitelně můžete vyrazit nejen na kole.

Zemská brána je přírodní rezervace, která se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí.
Předmětem ochrany je především balvanité řečiště Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí.
Rezervace nabízí výborné možnosti pro turistiku a relaxaci. Podél řeky prochází modrá značená cesta, využívající i známou Pašeráckou lávku. Souběžná naučná stezka v několika zastaveních představuje místní zajímavosti. Návštěvníci mohou kromě vlastní řeky a okolních lesů obdivovat i předválečná opevnění nebo se zbojnickou legendou spojenou Ledříčkovu skálu.

Ze Zemské brány je to už jen kousek k pastvinské přehradě. V letošním roce je tomu již 78 let, co voda řeky Orlice zalila malebné údolí obce Pastviny.
V okolí přehrady se nachází několik restaurací a ubytovacích kapacit, zájemci si mohou půjčit loďku nebo šlapadlo a také se ve vodě příjemně osvěžit.
A konají se tu i kulturní akce. Například v sobotu 20. srpna se na Pastvinách koná amatérský závod dračích lodí.
Kousek z Pastvin je to například do Králík, kde se nachází známý klášter, a pak mohou výletníci směrovat třeba na Dolní Moravu, ale také do Letohradu nebo do Jablonného nad Orlicí. Na Dolní Moravě se nachází turistická novinka „Stezka v oblacích".

Z Jablonného je to zase jen kousek na rozhlednu, kterou postavil Euroregion Glacensis v Horní Čermné. Jmenuje se Mariánka. Rozhledna nabízí návštěvníkům výhled na všechny světové strany. Můžeme vidět Orlické hory, Jeseníky s jejich vrcholy, Suchý vrch či město Lanškroun a okolí.