V dnešním díle seriálu o putování za krásami Orlických hor se spolu s Deníkem a Euroregionem Glacensis v Rychnově nad Kněžnou vydáte za zajímavostmi, jež najdete po trase cyklobusu z Nového Města nad Metují až na vrchol Šerlichu.

Poněkud odstrčeny od půvabného náměstí Nového Hrádku se nachází mohutné zříceniny hradu Frymburka. Na první pohled každého překvapí mohutná válcovitá věž -donjon, která svým průměrem 18,5m patří k největším ve střední Evropě. Kde se vzal tento typ hradu v poměrně odlehlé oblasti, nevíme. První zmínka o hradu je z roku 1354, kdy ho držel Matouš z Frymburka, pak náležel pánům z Dubé a z Lipé, avšak  před r. 1374 přešel do rukou pánů z Opočna. V druhé polovině  17. století byl hrad definitivně opuštěn. Dnes je v soukromých rukách a nový majitel usiluje o jeho záchranu.

Síň Jarmily Haldové a Památník obce Sedloňov naleznete velmi snadno v budově bývalé školy, dnes  obecního úřadu, přímo ve středu obce. Stálá expozice je dílem věnovaná dějinám obce, dílem pak výtvarnici Jarmile Haldové, která ač původem z Prahy se sžila s Orlickými horami a navázala na starou řezbářskou tradici. Její loutky, betlémy a sochy spolu s ilustracemi najdete vystavené právě v Sedloňově. Prostoru dominuje nástěnná  malba s legendou o vzniku této horské vsi. Toto místo opravdu stojí za zastavení.

S Deštným v Orlických horách si mnozí spojují především zimními sporty, ale tato horská ves má i své muzeum, které mnohé překvapí bohatými sbírkami. Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel se snaží dostát svému názvu a ukázat co nejvíce ze života lidí na horách a to jak v dávné minulosti, tak i v současnosti.

Velkou zajímavostí je sbírka skibobů. Vždyť Deštné bylo a snad i je Mekkou tohoto sportu. Každého jistě potěší překrásné výrobky sklářů z konce 19. a počátku 20.století. Zajímavé je také expozice praček. Mnohé z nich jsou úplné rarity. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí a tak nezbývá než zastavit, zazvonit a chvíli počkat.   Bohumír Dragoun

Další díl seriálu najdete opět v sobotním vydání Deníku.