Oproti předchozím ročníkům, kdy byl vstup na Poláčkovo náměstí zpoplatněn, bude letos vstup do areálu jarmarku zdarma. „Přáli jsme si už v minulých letech, abychom nemuseli vybírat vstupné," říká Marie Otavová, jednatelka pořádající společnosti Kultura Rychnov, jejímž zřizovatelem je město. „Návštěvníci se nám tak na náměstí mohou stále vracet a nebudou zatížení tím, aby u sebe museli mít prostředky potřebné ke vstupu."

Otavová se těší také na další novinku, kterou přinese letošní ročník jarmarku: „V sobotu v jednu hodinu po poledni se z Poláčkova náměstí vydá směrem na Staré náměstí průvod se všemi účinkujícími v dobových kostýmech a krojích hudebníci, herci, tanečníci, klauni, šermíři či žongléři."

Starobylý charakter dodává rychnovskému jarmarku středověká kapela Řemdih. „V minulých letech jsme se s jarmarkem cílově zaměřovali na určité historické epochy, například na období vlády Pernštejnů nebo období třicetileté války. Letos jarmark nebude takto přesně historicky zaměřen. Soustředíme se na to, aby jarmark měl především divadelní ráz," přibližuje letošní pojetí Otavová. „Zároveň chceme, aby se návštěvníci jarmarku co nejvíce zapojili do dění na Poláčkově náměstí do soutěží třeba v chůzi na chůdách, ve střelbě z luku, šplhání po provazovém žebříku."

Ke koloritu staročeského rychnovského jarmarku patří lehké škádlení návštěvníků ze strany účinkujících ve stylu doby dávno minulé.

Jarmark je dvoudenní. Začne už v pátek odpoledne. „Spolupracujeme s místním Domem dětí a mládeže, který vytváří „Cestu za poznáním pro malé i velké". Její součástí jsou dovednostní a znalostní soutěže, jichž se účastní rodiče se svými dětmi."

Program po oba dny potrvá do jedenácté hodiny večerní. „Už v pátek se vystřídá několik pouličních kapel. Letos vystoupí country skupina Modrý den a muzicírovat bude také Sbor z hor s folkovým repertoárem," odtajňuje účinkující Otavová.

Vyhláška skončila: ohňová show bude!

Je nepsaným pravidlem, že sobotní program završuje noční ohňová show. Ani letos tomu nebude jinak, přestože určitá komplikace tady byla. „Měli jsme obavy z toho, že v době velkých veder vyšla vyhláška hejtmana Královéhradeckého kraje, který zakazovala rozdělávání otevřeného ohně. Naštěstí v minulém týdnu skončila svoji platnost," oddychla si Otavová společně se svými kolegy. „Jsem ráda, že neochudíme naše návštěvníky o báječnou a všemi netrpělivě očekávanou noční tečku za pestrým programem staročeského jarmarku."

Z programu Rychnovského jarmarku

Pátek 28. srpna: 15:30 country kapela Modrý den, 16:00 zahájení jarmarku, 17:00 „O Luciáškovi" loutková pohádka Divadla Kozlík, 19:00 muzicírování s kapelou Sbor z hor, 20:00 turnajové hry o ceny šermířská skupina Fext

Sobota 29. srpna: 10:00 otevření a zahájení dne, 10:05 Řemdih středověká hudba, 10:30 Ambrosia (vesnické tance), 10:50 žonglér Cirkusu Levitare, 11:10 Zlatovláska (pohádka), 13:00 průvod na Staré náměstí a zpět, 14:30 Adorea (šermířské představení „Hrdinové"), 15:00 Jak Honza s duchem zatočil (pohádka Divadla eMILLIon), 18:00 Cirkus plný loutek (představení), 21:40 Adorea ohňová show

Doprovodný program pátek sobota: lukostřelba, dravci, dílny pro děti.