„Málokdo již dnes pamatuje a jistě stojí za to připomenout, že poprvé se výstup uskutečnil 1. ledna 1985 ve spolupráci s občany z Javornice. Tehdy na Jahodové hoře přivítal 22 rychnovských turistů vedených Karlem Sokolem jménem Javorničáků odborný učitel Dráža Letenský, který byl významným kulturním funkcionářem. On slíbil, že se Javorničtí budou zúčastňovat i v dalších letech, což také trvá dosud, zejména díky aktivitě javornického starosty,“ zavzpomínal Karel Fultner z KČT.
Jak doplnil, sám spoluzakladatel výstupu, pan Letenský, se však dalšího výstupu nemohl zúčastnit, protože 7. dubna 1986 zemřel. „Novoroční výstup účinně podporovali lidé z Javornice a také Jahodova, Rybné a Slatiny a nejedná se už jen o sraz turistů, ale o dobrovolné setkávání občanů. Dík patří všem organizátorům, kteří tak umožňují občanům po Vánocích a Silvestru zdraví prospěšnou vycházku na místo krásného rozhledu v nadmořské výšce pět set metrů,“ připomněl turista Karel Sokol.
Během oněch 26 ročníků se podle povětrnostních podmínek zúčastňovali pěší, ale také lyžaři, a dokonce i jezdci na koních. Již čtvrtstoletí se někteří účastníci vracejí domů přímo z Jahodové hory, ale hodně jich odchází přes Betlém do javornické sokolovny k zábavnému posezení při písničkách místních hudebníků. A tak tomu bylo i letos.