Na Hrádku u Nechanic ožila válečná historie

Osmnáctých C. k. manévrů, tedy setkání klubů vojenské historie spojených s procvičením jednotek v dobových povelech a taktice, se zúčastnila stovka „vojáků“ z celé republiky. Jeden nadšenec na Hrádek zamířil dokonce až z Německa. Vojáci za hustého deště předvedli asi stovce promočených návštěvníků také bitevní ukázku, po níž byli všichni dekorováni pamětní medailí.

Někdejší letní sídlo Harrachů není místem konání tradičních manévrů obdivovatelů vojenské historie náhodou. Za prusko-rakouské bitvy v roce 1866 byl Hrádek a jeho okolí součástí bojiště a přímo na zámku fungoval velký lazaret.

Letošní osmnácté manévry na Hrádku byly totiž v podstatě jubilejní, jelikož 18. regiment pořádal 18. manévry. Navíc je letos, konkrétně to bylo 22. května, dvousté výročí bitvy u Aspern, kde se 18. pluk vyznamenal. Dvaadvacátý květen je proto významným dnem našeho pluku,“ doplnil jeho předseda. Uniformovaná jednotka příznivců vojenské historie vznikla v roce 1989, kdy si někteří členové obnoveného Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 pořídili repliky tehdejších stejnokrojů. V polovině devadesátých let se skupina osamostatnila a založila 18. pluk.

Někdejší letní sídlo Harrachů není místem konání tradičních manévrů obdivovatelů vojenské historie náhodou. „Hrádek a jeho okolí byly v roce 1866 součástí bojiště a přímo na zámku fungoval velký lazaret, vysvětlil Ladislav Petráček.

Návštěvníky tradiční manévry zaujaly. „Jezdíme sem pravidelně. Pro kluky je to nezapomenutelný zážitek a dobře se pobavím i já. Dnes byli synové nadšeni z toho, že si mohli zastřílet na střelnici. To bylo něco pro ně. Zaujala je také návštěva polního ležení vojáků, kde si je zblízka prohlédli,“ řekl jeden z návštěvníků Vojtěch Provazník.