Pověsti o zlatu a drahém kamení inspirovaly i Aloise Jiráska k napsání díla Poklad. Francouzský hrabě Chamaré z touhy po pokladu podkopal téměř celý kopec pod hradem. Právě jednu z jeho chodeb zřejmě dělníci objevili.

Plánovaná oprava opěrné zdi s sebou tedy přinesla velké překvapení. „Stalo se to u vstupu do šesté brány hradního nádvoří,“ popsal místo starosta obce Potštejn Petr Dostál. Dělníci tam začali zeď očišťovat. Předcházel tomu však déšť a zvlhlá zem se před nimi probořila. Otevřelo se před nimi podzemí.

„Propadalo se to stále dál, takže jsme místo museli zpevnit a zebezpečit, aby se zdivo dále nesesouvalo,“ objasnil starosta. Teď je prohlubeň vysoká asi sedm metrů a široká přibližně pět metů.

„V podzemí jsme našli zachovalou cihlovou klenbu a chodbu asi osm metrů dlouhou. Zatím je zasypaná, ale je vidět, že pokračuje ještě dál,“ popsal nově objevenou štolu Petr Dostál. Bude se tedy dále pokračovat v kopání, aby bylo možné prozkoumat i další chodby.

Nečekaný objev oživil dávné otázky ohledně hledání zlata. „Je to známá historie opředená tajemstvím pokladu,“ připoměl Dostál. Zájem o památku by se podle něho mohl díky štole zvýšit.

Obec už má jasné plány. Chtěli by nové chodby propojit, je jich na hradě několik. Vše by se mohlo zpřístupnit návštěvníkům, vznikla by nová prohlídková trasa.

Rozhodující jsou však finance. „Za vším také stojí udržení hradu, je potřeba stav staticky vyhodnotit, aby se nic nesesunulo,“ přiznal Dostál. Veškeré práce se musí provádět s dohledem archeologů a památkářů. Archeologové sem průběžně chodí dvakrát až třikrát týdně.
Opravám na hradě se už pět let věnuje i místní skupina Dědkostav, senioři z Potštejna a blízkého okolí.

(gaš)