Desátý březen je již tradičně dnem, kdy se mohou města, obce, či kraje symbolicky připojit k celosvětové kampani na podporu Tibetu

Symbolicky tak dnes zavlaje tibetská vlajka na úřadech v Častolovicích, Týništi nad Orlicí a Vamberku. Naopak okresní město Rychnov nad Kněžnou se k akci nepřipojí. O návrhu hlasovali zastupitelé a ti se většinově rozhodli zůstat stranou. „Každý hlasoval podle svého svědomí. Ani jsme kolem tohoto návrhu nijak nediskutovali. Byla to stejná situace jako vloni. Já osobně jsem hlasovala pro vyvěšení vlajky,“ říká místostarostka Jana Drejslová.

Naopak městys Častolovice s připojením příliš dlouho neváhal. K této iniciativě se tady připojují již mnoho let. „Myslím si, že vlajku vyvěšujeme už od doby, kdy tato kampaň začala. Už to bereme jako samozřejmost,“ uvedla starostka Jarmila Novohradská. Přestože už akci považují téměř za svou vlastní tradici, faktem stále zůstává přesvědčení o bezpráví, které se v Tibetu stalo. „Vpád Číňanů do Tibetu nebyl založen na svobodné vůli obyvatel. Je to výraz násilí a nesvobody a s tím nesouhlasíme. Právě proto se k akci připojujeme,“ dodala starostka.

Změnu oproti předchozímu roku zaznamenají obyvatelé v Týništi. To bylo dříve proti vyjádření solidarity tímto stylem, letos však vlajku vyvěsí. A pokud se někdo ptá, zda-li to má smysl, starosta Týniště nad Orlicí Jaroslav Matička jednoduše odpovídá: „To je dost složitá otázka. Vždycky to má nějaký smysl, přinejmenším alespoň pro toho, kdo toto rozhodnutí přijme.“

Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996 a vloni ji v ČR podpořilo 403 obcí, měst, městských částí a krajů.

Kdo se zapojí

Obecní a městské úřady, které se zapojí k akci „Vlajka pro Tibet“:

 • ČASTOLOVICE

 • TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ

 • VAMBERK

 Obecní a městské úřady, které se nezapojí k akci „Vlajka pro Tibet“:

 • DOBRUŠKA

 • KOSTELEC NAD ORLICÍ

 • KOSTELECKÉ HORKY

 • OPOČNO

 • RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

 Česká republika si 10. března připomene 53. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, při níž zahynulo na 80 tisíc obyvatel Tibetu. Proto se vyvěšují vlajky jako symbol podpory nenásilného boje za práva a snahu o zachování národní identity.

(Zdroj: www.tibinfo.cz)

(sir, cis)