Policisté již od začátku listopadu stihli zkontrolovat desítky honů v celých východních Čechách

Policisté nezaváhali a stejně jako v předchozích letech se vydali na kontroly honů. Kromě požití alkoholu před i během akce se zajímají o potřebné doklady nimrodů či o to, zda nosí zbraň bezpečně. Od začátku listopadu hlídky stihly zkontrolovat desítky mysliveckých sdružení ve východních Čechách.

„Policisté v Pardubickém kraji prozatím uskutečnili přibližně dvacet kontrol na honech. Vše zatím bylo v pořádku. Samozřejmě řada akcí proběhne ještě do konce roku,“ říká policejní mluvčí Pardubického kraje Markéta Janovská. V sousedním Královéhradeckém kraji se počty kontrol pohybují v podobných číslech.

Tady už však přistihli i první hříšníky. „Nejednalo se naštěstí o nic vážného. Jen o drobné nedostatky při kontrole nimrodů z mysliveckého sdružení ve Smržově, Skalici a Králově Lhotě. Vše bylo odstraněno na místě,“ uvedla hradecká policejní mluvčí Anna Pešavová.

S alkoholem se prozatím policisté na honech ani po jejich skončení, kdy má honec zbraň stále u sebe, a proto musí být střízlivý, nesetkali. V případě porušení této zákonné povinnosti hrozí nimrodům až 50tisícová pokuta.


Myslivci zapomínají na doklady

„Nejčastějším prohřeškem, který řešíme, bývá zapomnětlivost. Myslivci si často nechají povinné doklady doma. Mezi kontrované věci patří totiž zbrojní průkaz, zbrojní průvodní list, průkaz zbraně a lovecký lístek,“ upřesnila mluvčí Janovská. Kromě dokladů musí souhlasit i číslo zbraně, která je i v odpovídajícím technickém stavu.

Sami myslivci si už skleničku před honem málokdy dopřejí. „Za ten případný průšvih, kdyby se něco semlelo, to nestojí,“ shodují se.

To potvrzují i policisté. „V regionu skončila v minulých pěti letech jen jedna orientační dechová zkouška pozitivně,“ dodala mluvčí rychnovské policie Šárka Ehlová.

CO VŠECHNO SE PŘI HONECH KONTROLUJE

• doklady nutné k držení a nošení zbraně (zbrojní průkaz, zbrojní průvodní mulist, průkaz zbraně a lovecký lístek)
• povolení k držení a nošení zbraní kategorie B
• bezpečné zacházení se zbraněmi a střelivem
• požívání alkoholických nápojů před nebo v průběhu honů
• příprava zbraní
• technický stav používané zbraně
• kontrola vyloučení z průběhu honu osob mladších 18 let