Bzuk team z Vamberka se podílel na přípravě části, která se nazývá Lodě a parní stroje. Návštěvníci zde mohou najít 21 parních strojů ze sbírky Jana Tomka z Hradce Králové. „Prozradím, že tento parní nadšenec v současné době pracuje na stavbě obřího modelu parního traktoru a před svým domem má zaparkovaný skutečný parní stroj z roku 1850,“ komentoval expozici zakládající člen Bzuk teamu Zdeněk Sršeň.
Jiří Špinar z Borohrádku vystavuje v MGOH vlastní funkční modely parníků, křižníků a plachetnic. „Jeho nejnovější model lodi Warspite však zůstal doma, protože 12. dubna jede se svým tvůrcem na Mistrovství světa do Německa a hned poté na české mistrovství do Mariánských Lázní,“ pokračoval Sršeň.
Karel Barták ze Žamberka představí veřejnosti první český parník Bohemia, který byl používán pro pravidelné plavby po Labi od roku 1841. Moderní lodě na výstavě zastupují modely vamberského Bzuk teamu. Rychlé závodní čluny jsou vyráběny ze skelných, uhlíkových i kevlarových tkanin a epoxidové pryskyřice.
Všichni autoři pánské části se těší na dotazy na speciální akci, která se uskuteční 9. dubna od 16 hodin.
„Přijďte si společně poklábosit. Pokud máte doma nepotřebný parní stroj, pan Tomek ho uvítá ve své sbírce. Nedávejte ho do šrotu,“ dodal Zdeněk Sršeň.
Dívčí i klučičí část expozice Muzea a galerie Orlických hor je přístupná denně mimo pondělí (od 9 do 13 a od 14 do 16 hodin) až do 2. května.