„V tuto chvíli se dokončuje instalace slaboproudých a silnoproudých rozvodů. Ke konci se také blíží montáž tepelné izolace. V plném proudu jsou sádrokartonářské práce," zmínil namátkou starosta Petr Hudousek.

Dále uvedl, že se již provádí také příprava na sladění barevnosti dřevěných interiérů. Převážná většina původních prvků zůstala zachována, ale došlo i na výměny trámů a navýšení počtu dřevěných sloupů, což si vyžádalo zajištění dostatečné nosnosti podlah.

Během jarních měsíců přijdou ke slovu obkladačské práce a montáž nových dubových podlah, nebo třeba osvětlení. „Interiér bude obsahovat i nemalé množství takzvané chytré elektroniky, jejíž montáž začne ještě v tomto čtvrtletí," dodal starosta, který zdůraznil, že díky preciznímu projektu se podařilo vysoutěženou cenu udržet.

A to navzdory vícepracím, které vyvolala nutnost vytěžit 50 metrů krychlových skály při rozšiřování suterénních prostor. Stavební část projektu si tak vyžádá 31 milionů.

Hlavnímu městu Orlických hor však akce hrazená především z dotací přinese zatraktivnění v podobě nového turistického lákadla. Sbírkám, které se váží k Orlickým horám, zase sepětí s autentickým prostředím.

„Zatím je ještě těžké odhadovat, co vše provozování nového muzea přinese. Pozitivní ale bude fakt, že muzeum Orlických hor se bude nacházet skutečně na horách. Většina podobných expozic je totiž umístěna v podhůří," zhodnotil Bohumír Dragoun, vědecký pracovník Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, které bude chod toho rokytnického zajišťovat.

Podle Bohumíra Dragouna bude klíčové hlavně to, aby si nové muzeum našlo svou cílovou skupinu a povědomí o něm pevně zakořenilo mezi turisty a cykloturisty, kteří tuto část hor navštěvují.

Pokud vše půjde bez zádrhelů, měla by být stavba dodavatelskou firmou předána v květnu letošního roku. Hned poté si ji do své péče převezme výtvarník vzešlý z veřejné soutěže. Ten během následujícího půl roku zhmotní scénář, který již vypracovali v rychnovském muzeu. První návštěvníky by mohlo zařízení přivítat již na konci letošního roku.