„Bylo by vhodné, kdyby se podařilo nové domky domova důchodců postavit v horizontu několika let," poznamenává jeho ředitel Karel Vacek.

Problémem jsou však finance. Ty se totiž nyní nedostávají, stejně jako některá z dotací.

„Museli bychom najít vhodný dotační program a také by nás musel podpořit zřizovatel – Královéhradecký kraj. Bohužel momentálně není tato stavba prioritou," vysvětluje ředitel.

Rozšíření teď není hlavní prioritou

To je pravda i podle radního pro sociální oblast Královéhradeckého kraje Josefa Lukáška.

„Vycházíme z ekonomických možností a ty nám nedovolují směřovat prostředky do Albrechtic. Věnovali jsme je jiným také velmi potřebným investicím – například  domovu důchodců v Černožicích či Domovu Dolní Zámek v Teplicích nad Metují," vypočítává radní.

Nedokáže prý odhadnout, kdy by mohla nastat příhodnější doba a plánované rozšíření domova mohlo začít.

„O tomto plánu pochopitelně víme a bereme ho v potaz. Nemohu však uvést žádnou předpokládanou dobu, kdy by se prostředky mohly najít – to by bylo věštění z křišťálové koule," dodává Josef Lukášek.

Hledá se čtyřicet milionů korun

Zda se finance najdou, je tedy otázka. Na rozšíření domova v Albrechticích by však bylo potřeba získat několik desítek milionů korun.

„Na kolik by stavba vyšla, je těžké odhadovat. Mění se to podle doby, kdy by se s ní začalo. V současnosti, kdy jsou ceny poměrně příznivé, bych odhadoval, že by se suma za realizaci prací mohla vyšplhat zhruba ke čtyřiceti milionům korun," popisuje ředitel domova důchodců Karel Vacek.

Studie, která vznikla na počátku roku 2012, počítá s vybudováním tří nových domků.

„Nebyly by přímo součástí stávajícího areálu, ale jejich vzdálenost od něj by dosahovala zhruba tří set metrů. Zázemí by tedy bylo blízko," popisuje ředitel zařízení Karel Vacek.

Nový komplex, který by se měl skládat ze tří budov, by sloužil sedmadvaceti klientům. V současnosti má domov 81 obyvatel a v kanceláři obvykle leží něco mezi 120 až 150 žádostmi.

Zdaleka ne všechny však mohou v domově v Albrechticích vyřídit kladně. „Ročně můžeme vyhovět pětadvaceti z nich," popisuje ředitel Karel Vacek.

Rozšířením domova by navíc podle jeho úsudku vzniklo kolem osmnácti nových pracovních míst. „I to by bylo v dnešní době pozitivní," poznamenává s tím, že vystavění domků by společnosti celkově prospělo. „Čím více o alzheimerově chorobě víme, tím více si

uvědomujeme, jak je to s ní složité. Budovat kapacity pro lidi, kteří jí trpí, je potřeba," podotýká.

Obec by ráda postavila byty

Stejného názoru je i starosta obce Jaromír Kratěna. „Určitě bych rozšíření domova uvítal. Už z podstaty – jelikož je lidí, kteří jsou postiženi touto chorobou, poměrně dost," prozrazuje. A také samotná obec by chtěla vyjít seniorům naproti.

Ve stejné lokalitě, kde by měly vyrůst nové domky, by ráda vybudovala sociální byty pro seniory. Společné s albrechtickým domovem by měly jen své umístění.

„Musíme však sehnat dotaci, která by podporovala výstavbu pro lidi starší sedmdesáti let. Zatím je vše v rovině předběžného plánování," vysvětluje starosta.

Pokud by k výstavbě přece jen došlo, rozrostly by se Albrechtice o dům pro seniory, ve kterém by se nacházelo dvakrát po osmi bytech.

Případný úvěr má pokrýt nájemné

„Zatím vyčkáváme. Plánem obce je vybudovat alternativu ke stávajícímu bydlení například ve vícegeneračních domech, které není z ekonomického hlediska moc výhodné," vysvětluje starosta.

Stavbu by financovai dotací a také úvěrem. „Chceme, aby v případě, že se bude plán realizovat, dotace a úvěr pokryly náklady stavby a regulované nájemné z bytových jednotek by sloužilo na splátky," popisuje Jaromír Kratěna a ještě jednou dodává, že plán je zatím opravdu pouze předběžný.