Jeden roste u včelína, další, ten s největšími chocholky květů jako na potvoru u věčně nabroušeného kohouta, který jakéhokoli návštěvníka vidí ve svém teritoriu nerad a nervózně podupává připraven na něj kdykoli zaútočit. Nezbývá mi, než se jaksepatří ozbrojit proti jeho zákeřnému útoku a tuto riskantní výpravu za bezem absolvovat. Stojí mi to prostě za to! Z květů bezu totiž můžete "ukuchtit" výborný sirup.

Připravte si pořádný hrnec. Na 100 květů bezu budete potřebovat 5 litrů vody, tu si předem převařte a počkejte, až nebude voda tolik vařící. Pak do ní přidejte 200 gramů kyseliny citronové, zamíchejte, dále do lázně vložte 4 kusy překrojených citronů a nakonec i květy. Nechejte je takto koupat 24 hodin.

Z Dobrušské pouti.
Dobrušskou pouť zpestřil Pokáč, zpíval a rozdával autogramy

Poté vše přeceďte do dalšího hrnce a vymačkejte přes plátno. Zahřejte, rozpusťte a promíchejte v takto získané lázni dostatečné množství krupicového cukru - na jeden litr potřebujete 1 kilogram cukru. Hotový sirup ještě za horka plňte do lahví - doporučuji až po okraj. A ještě jeden tip, aby sirup déle vydržel a nekazil se, víčka potřete slivovicí, třešňovicí nebo jinou pálenkou. Po zchladnutí se pak nejlépe se uchovává v lednici. V létě taková vychlazená šťávička příjemně osvěží, ale má i léčivé účinky. Tak si nechte chutnat!

Bez černý. Sirup z jeho květů můžete připravit i doma. Osvěží i pomáhá při různých neduzích.Bez černý. Sirup z jeho květů můžete připravit i doma. Osvěží i pomáhá při různých neduzích.Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Černý bez v léčitelství

Květ má čistící účinek na naše tělo, zbavuje ho usazených toxinů, především kyseliny močové, léčí tedy neduhy, jako je revma a dna, popřípadě je výbornou prevencí těchto nemocí. I při nadměrném zadržování tekutin v těle a otocích je vhodné pít čaj z bezu nebo používat sirup. Pomáhá rovněž při léčbě nemocí ledvin a močových cest, čaj z květu černého bezu je doporučován také při ledvinových kamíncích.

Šťávu z bezu můžete vyzkoušet také na mírnění bolestí.

Léčivé účinky bezu se projevují i v případě problémů s krevním tlakem a cévními chorobami. Zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak.

Chladný neslazený čaj z květů je skvělým lékem i při zažívacích potížích, jako jsou žaludeční a střevní koliky, plynatost, nevolnost a pomalé trávení, či nedostatečná činnost žlučníku. Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může vám tak pomoci, trpíte-li zácpou.