Příběh ztraceného škrpálu Járy Cimrmana v prosklené vitríně na budově místního hostince v Pohoří, odkud údajně prchal bez placení, je už dobře známý. Právě z Pohoří pochází i spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka. V sousední Dobrušce 27. února roku 1833 pak přišel na svět Alois Beer, který se stal dokonce hlavní předlohou dnes legendární všestranné osobnosti Járy Cimrmana. Pak asi nikoho nepřekvapí, že v tomto kraji může objevit další stopy českého génia.

Našli byste ji mezi Kounovem a Bystrým hned vedle cesty u Zlatého potoka, u samoobslužného šenku U Šklebejštěte orlickohorkého, tajemného zvířecího obyvatele Orlických hor.

Na Zlatém potoku fungovalo několik mlýnů a o jejich zařízení, sekernících, krajáncích i životě ve mlýně se na místě leccos dozvíte. Ale najdete tu kromě toho také vzpomínku na zdejší působení Járy Cimrnana.

"Památkou na tuto dobu je fotografie, jež vznikla za pobytu J. C. u mých prapraprarodičů. Jára Cimrman zde testoval svůj nový výkonný fotoaparát Kanón. tento aparát vznikl za spolupráce s mým prapradědečkem (na fotografii uprostřed na saních). On jako truhlář samouk, ornitolog amatér a vyhlášený výrobce ptačích budek dokázal jako jediný zhmotnit Járovu myšlenku zachycení obrazu pomocí vylétávajícího ptáčka. Tento aparát, dle vyprávění v naší rodině, později Jára zapomněl při své cestě po Japonsku, kde jeho myšlenku komerčně využila dne věhlasná značka Canon," seznamuje se zajímavou historkou spjatou s tímto místem katalog pod přístřeškem.

Jára prý kompozici pro dodnes zachovaný snímek pojal jako živý obraz a nazval ho krátce VDNCH - Výstavka domů naší chudiny: "Na fotografii je vedle již zmíněného prapradědečka zachycena moje praprababička, jde o ženu sedící u kolovratu. To, že u něho sedí venku ve sněhu, není náhodou, je to důkazem důvtipu našeho velkého myslitele."

Jára Cimrman, když viděl, jak se nešťastná žena trápí každodenní fádní pomalou prací, naučil jí prý šlápohmatu, který ji měl pomoci a práci urychlit. Tento trik okoukal od eskymáckých žen. Nezvykle rychlé otáčky v pracovním prostředí světnice však způsobovaly přehřívání ložisek: "Proto Jára Cimrman navrhl prababičce, aby si s ním sedla do sněhu, to že musí kolovrat zchladit."

Tak až někdy vyrazíte k šenku U Šklebejštěte orlickohorského, chvilku tu poseďte a dočtete se toho více.