VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvý úhel dělá z přejezdu rizikové místo pro řidiče

Rychnovsko – Vlak je v mnoha ohledech výhodným dopravním prostředkem, ale v některých situacích je velkou hrozbou, což si mnoho lidí stále neuvědomuje.

5.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ladislav Schäfer

Odpovědné orgány tak mají plné ruce práce s vyšetřováním kolizí motorových vozidel i chodců, kteří se pohybovali na kolejích. Tragické případy jsou evidovány i na Rychnovsku.

„Na základě statistických údajů je možné vysledovat, že nejvíce střetnutí se stalo na železničním přejezdu přímo v Rychnově nad Kněžnou, a to na ulici vedoucí od místního hřbitova. Na tomto železničním přejezdu se udála celkem tři střetnutí a byli při nich zraněni tři lidé," zhodnotil Martin Drápal, tiskový mluvčí Drážní inspekce.
Tento nezávislý vyšetřovací orgán  proto vykonal na místě  státní dozor, při kterém byly zjištěny nedostatečné rozhledové poměry a nevhodné umístění výstražného kříže. Ve spolupráci s policií, městským úřadem a správcem komunikace bylo rozhodnuto o snížení maximální povolené traťové rychlosti a dalším zabezpečení.

„Nebezpečnost tohoto místa je dána tím, že kolejiště je souběžné se silnicí. Při odbočování na přejezd se může projíždějící vlak dostat do mrtvého úhlu řidiče. Proto zde byla instalována řada doplňujících značek jak pro strojvedoucí, tak i pro řidiče," vysvětlil Rudolf Petřík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Rychnově nad Kněžnou.

Přejezd s druhým největším počtem kolizí je také v Rychnově nad Kněžnou, konkrétně na ulici Soukenická, kde se v posledních letech staly dvě nehody.

Tyto události mohou mít celou řadu příčin, mezi něž patří i nezodpovědné chování řidiče. „Při cestě z práce domů často projíždím přes železniční přejezd, kde jsou jen výstražná světla bez závor. Přiznám se, že vzhledem k tomu, že úsek je dosti přehledný, občas jsem projel i v době, kdy už blikala červená. Ale člověk si pak uvědomí, jak riskuje. V tu chvíli mi to tak nepřipadalo," přiznal se Stanislav Ručka z Rychnovska.

Takové chování ale rozhodně nenajde pochopení u dopravní policie. „Za vjezd na přejezd, na kterém svítí výstražná signalizace, hrozí na místě dvouapůltisícová pokuta a ztráta sedmi bodů. Ve správním řízení je to až pět tisíc korun pokuty a při opakování hrozí ztráta řidičského průkazu až na půl roku," dodal Rudolf Petřík s tím, že sám by nechtěl být spolujezdcem takového řidiče.

Nebezpečí ale zdaleka nehrozí jen na kříženích s jinými komunikacemi. Na dvacetikilometrovém úseku v okolí Týniště nad Orlicí dochází k velkému množství střetnutí osob s vlakem.

„Ačkoliv se někomu může zdát tento úsek dlouhý, od roku 2008 zde zahynulo celkem sedm osob a jedna další byla těžce zraněna," zdůraznil Martin Drápal.

Jak ale poznamenává mluvčí rychnovské policie, nejde vždy jen o nehody. „Často se jedná o sebevraždy. V drtivé většině jde o muže, kteří tak řeší své životní problémy. Dá se říct, že každoročně řešíme jeden takový případ," uvedla Alena Kacálková.

Aktuálně se ale stále ještě šetří pracovní úraz z minulého týdne, kdy vlak usmrtil pracovníka společnosti ČD Cargo v Týništi nad Orlicí. „Tento případ je spletitý a vyšetřovatelé posuzují míru selhání lidského faktoru u několika osob," doplnil Martin Drápal z Drážní inspekce.

Jiný případ ve své době šokoval veřejnost napříč celou republikou. Před čtyřmi lety srazil vlak jednadvacetiletého mladíka mezi Kostelcem nad Orlicí a Častolovicemi. Strojvůdce a průvodčí jej zanechali zraněného na místě a muž po několika hodinách zemřel na následky zranění, která jinak nebyla nijak závažná.

Statistika nehod na přejezdech 
a kolizí vlaků s osobou v kolejišti

Nehody na železničních přejezdech v posledních letech:

2008    kamion                úsek Borohrádek – Holice
2009    os. automobil        úsek Rychnov – Slemeno        1 zranění
           os. automobil        úsek Rychnov – Rychnov zast.
           os. automobil        úsek Rychnov – Solnice
          autobus bez cest.    úsek  Rychnov – Rychnov zast.
2010   os. automobil        úsek Kostelec – Častolovice    1 usmrcení
          os. automobil        úsek Pěčín – Rokytnice           1 zranění
2011    os. automobil        úsek Doudleby – Kostelec
          os. automobil        úsek Rychnov – Slemeno
          os. automobil        úsek Rychnov – Rychnov zast.
          os. automobil        úsek Rychnov – Slemeno        2 zranění

Střety osob s vlakem mimo železniční přejezdy:
2008            4 případy                    4 usmrcení
2009            4 případy                    3 usmrcení, 1 zranění
2010            1 případ                        1 usmrcení
2011            1 případ                        1 zranění
2012            2 případy                    2 usmrcení

Jsou to frajeři bez pocitu odpovědnosti

Jan Lašek

Jan Lašek, psycholog a docent z Univerzity Hradec Králové

Pokud ponecháme stranou trestní odpovědnost, kterou tito řidiči bezpochyby mají, tak si myslím, že se zde vytváří skupinka řidičů – těžkých frajerů, kteří se domnívají, že všechno zvládnou a všechno si mohou dovolit. Mají asi pocit, že sedí v nějakém neprůstřelném voze, ve kterém jim nehrozí žádné nebezpečí. U takových osob je velmi nízká vazba k zákonům všeho druhu, včetně dopravních předpisů. Postoj takového člověka k okolí by se dal vyjádřit asi takto: „Já si budu dělat, co chci a vy ostatní na mne nemáte!"

Prokazují neúctu k lidskému životu

Rudolf Petřík

Rudolf Petřík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Rychnově nad Kněžnou

Takové jednání je vrcholem arogance a společensky nebezpečného chování. Tací  řidiči by se vůbec neměli pouštět do silničního provozu, protože prokazují neúctu k zákonům i k lidskému životu. Podobný čin je pro mne naprosto nepochopitelný  a měla by za něj hrozit maximální možná sankce. Důsledky nehod na přejezdech jsou hrozivé a je dobře, že bývají dostatečně medializované. Někdy ale hrají roli i jiné faktory, jako je zamyšlenost řidiče, který řeší svou životní situaci, nebo východ a západ slunce, při nichž se výstražná signalizace může ztratit.

Jaký máte názor na chování některých lidí na přejezdech? Diskutujte

Autor: Michal Friček

5.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení