Prostor bývalého autobusového nádraží byl hodně diskutovaným tématem už v minulosti a je jím stále. Prostor je i název chystané výstavy.

"Výstava bude na bývalém autobusovém nádraží v Rychnově nad Kněžnou přímo ve vitrínách autobusových zastávek. Má odkazovat na historii tohoto místa a příběhy osob s tímto místem spojených. Měla by vést ke kritickému uvažování o tomto momentálně mrtvém místě v centru Rychnova nad Kněžnou," vysvětluje kurátorka Neoficiální umělecké scény, která za akcí stojí.

Autobusové nádraží přestalo sloužit před čtyřmi lety, místo něj začalo fungovat nové, nikoli však v centru, ale u vlakového nádraží. Z čekárny autobusového nádraží v centru je dnes nízkoprahové centrum.

Problémy s autobusovým nádražím v Rychnově nad Kněžnou odstartovaly v roce 2016.

„Pozemek pod autobusovým nádražím v centru patří firmě Icom, provozovateli autobusové dopravy. Ta v roce 2016 rozeslala dopisy svým konkurentům a ostatním dopravcům, že zdražuje poplatek za vjezd na autobusové nádraží z 10 na 99 korun. To motivovalo k rozhodnutí o přesunu autobusového nádraží. Královéhradecký kraj, objednatel veřejné dopravy, pak preferoval, aby autobusové nádraží bylo spojeno s železničním i kvůli jednoduššímu přestupu,“ připomněla již dříve rychnovská místostarostka Jana Drejslová.

Na budoucnost využití toho místa se v minulosti obyvatel Rychnova dotazoval i Deník, většina oslovených by tu ráda viděla parkoviště. 

Jak to vidíte vy?

Prostor na „mrtvém“ místě: bývalé autobusové nádraží v Rychnově ožije neobvyklou výstavou