Příkladem jsou ovocnáři, kteří si na současnou situaci nestěžují. Jiné to mají zemědělci, jejichž činnost má podstatně širší záběr.

V některých ohledech vadí nynější počasí méně, jinde přidělává starosti. Celkově vzato ale není situace nijak tragická. „Zázračné to rozhodně není, ale každá situace má řešení. Každý rok je jiný a určitě pamatuji i horší časy. Dobrý sedlák si musí poradit v každé situaci. Nám nikdo nic zadarmo nedá,“ mírní pesimismus Miloš Pazderka, ředitel Zemědělského družstva Dobruška.

Rozhodující bude podle něj jaro, kdy se naplno ukážou důsledky zimy. „To, co nepřežilo, se přeseje. Každá plocha totiž může dopadnout trochu jinak. Odhadovat možné škody dnes by bylo věštění z křišťálové koule,“ uvedl dále ředitel. Dalším podstatným hlediskem je i odrůda pěstovaných plodin.

Jiné starosti než rostlinná výroba, kde se dá v současnosti jen čekat na další vývoj počasí, mají živočišné provozy. „Silný vítr rozhodně nepůsobí na zvířata dobře, ale zdravé kusy se s tím dokážou vyrovnat. Prvořadé je zajistit jim dostatečný přísun krmení a vody, která může v současných podmínkách zamrzat,“ uzavřel Miloš Pazderka.

Důsledkem zimy pak poněkud poklesne užitkovost, protože zvířata použijí více energie na udržení své tělesné teploty. Vedle hospodářských zvířat tak klade zima velké nároky i na personál, který musí podmínky chovaných zvířat více kontrolovat.

Pozitivní dopad mohou mít mrazy na škůdce. V současných podmínkách se například zastaví růst houbových parazitů nebo nepřežijí drobní škůdci ukrytí v zemi.

„Zázračné to rozhodně není, ale každá situace má řešení. Každý rok je jiný a určitě pamatuji 
i horší časy. Dobrý sedlák si musí poradit 
v každé situaci.“
Miloš Pazderka, ředitel ZD Dobruška

Ohrožena zatím není ani produkce ovoce na Rychnovsku. „Naše ovocnářství pěstuje jenom jablka. Ta mají v naší zemi stejně jako třeba hrušky nebo švestky mnohasetletou tradici pěstování a na podobné zimy jsou ovocné stromy zvyklé. Horší to mají tam, kde pěstují druhy ovoce importované z teplejších oblastí, jako jsou třeba meruňky,“ uvedl Emil Petera z Ovocných sadů Synkov. Stromy se totiž zazimují hned po sklizni, jakmile shodí listí.

Také podle ovocnáře bude více záležet na vývoji počasí zjara. „Problém by nastal, pokud by mrazy přišly v době, kdy už stromy vegetují. To by mohlo dojít k nevratnému poškození pupenů,“ upozornil pěstitel. Jediným problémem prý je, že se v nynějším počasí nedá příliš prořezávat. Počasí tak paradoxně přináší spíše pozitiva. Nízké teploty pomáhají likvidovat škůdce a choroby. To ale neplatí pro zajíce, kteří si hledají potravu, kde se dá, a tím páchají škody.