"Největším problémem jsou teď meruňky, které kvetou. Už po prvních mrazech byly namrzlé. Ale škody se projeví třeba po týdnu nebo 10 dnech," upozorňuje Pavel Vondrášek z Drahorazi, který se zabývá ovocnářstvím na více než 20 hektarech půdy.

"Ještě choulostivější než květy jsou pak mladé nasazené plůdky po opadu okvětí, jsou odhalené a obsahují větší množství vody. Když zmrznou, přestanou se vyvíjet a odpadnou," dodává s tím, že ovocnáři se snaží uchránit stromy od nejhoršího nejrůznějšími způsoby, ať už zapalováním protimrazových svící, pálením klestí, zadýmovači či plynovými hořáky.

Zámecké imaginárium 2022.
Čtveřice podorlických zámků spojila síly. Zvou na novinky i na slevy

Ani protimrazové svíce přitom nejsou nejlevnější záležitostí.

"Já si je dělal sám, měl jsem zásoby parafínu, ale v noci na středu jsem je už ani nezapaloval. Už předtím to bylo špatné. První mrazy nás zasáhly už asi před 14 dny, kdy meruňky byly hodně napučené. Letošní sezona s meruňkami nevypadá dobře a teď se uvidí za dva tři dny, jak na tom bude druhé ovoce. Dnešní mráz možná postihl i hrušky a ještě mají přijít tři zmrzlí v květnu a do sklizně je daleko. Uvidíme, jak dopadne, budeme čekat jako každý rok," podotýká Josef Splítek z Lužan.

Ideální místo? Teplo a svah

Na Moravě panují pro pěstování meruněk přece jen příznivější podmínky, přičemž hraje svou roli i větší teplo, ačkoli odolnější druhy existují. "Ale záleží i na tom, jak fouká v daném místě. Jedna meruňka může být šikovně schovaná za jiným stromem a jiná o deset metrů dál je totálně zmrzlá," říká lužanský sadař.

"Pro pěstování meruněk bývají ideální svahy, problematické pak bývají roviny a kotliny," upozorňuje Luděk Laňar z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích.

I na jedné z problematických ploch sadů holovouského ústavu v noci na středu hořely protimrazové svíce.

Preventivně-osvětovou akci pořádá spolek hradeckých mediků v hradeckém Auparku až do sedmi večer. Budoucí lékaři měří tlak, podkožní tuk, nebo cukr v krvi.
FOTO: Hradečtí medici radí lidem, jak zdravě žít

"Nejnáchylnější k namrznutí jsou stále meruňky. Uvádí se, že kritická teplota pro ně je minus 2 °C po dobu půlhodiny, stačí opravdu málo. Plůdky jsou pak trošku citlivější než květy. Do plného květu se už u nás dostaly i třešně, které jsou teď rovněž citlivé, a některé rané hrušně začínají také pomalu nakvétat. Řekl bych však, že tady v Holovousích dosavadní mrazy budou beze škod," říká Luděk Laňar.

Jak však varuje, mráz může přijít ještě do půlky května: "A může být i dost silný, ještě tak vyhráno není. Ten krátkodobý - týdenní výhled předpovědi počasí je ale poměrně optimistický."

O něco klidnější noci nyní možná prožívali ovocnáři ve výše položených lokalitách, kteří se specializují na jiné druhy ovoce, jako v okolí Rychnova nad Kněžnou. "U nás se pěstují většinou jablka, švestky, hrušky a ty ještě nekvetou tolik, aby mráz stačil nějaké škody nadělat," vysvětluje Emil Petera z Ovocných sadů Synkov.