„Po ledu se blbě chodí a teď již nemůžu ani dýchat,“ postěžovala si včera důchodkyně u rychnovské trafiky na extrémní mráz.
Některým řidičům způsobily silné mrazy problémy s automobily, které nešly nastartovat. „Ráno jsem ani nemohl jet do práce, protože zamrzlo jak služební, tak i mé vlastní vozidlo,“ svěřil se řidič z Dobrušky. Podobných problémů se však vyvarovala rychnovská Policie ČR. „Vozy jsou připravené v rámci pravidelné údržby, takže žádný problém při výjezdech nebyl. V těchto mrazech se stává, že přestává fungovat digitální technika, ale zatím jsme si vždy poradili,“ bilancoval Pavel Vymetálek z Policie ČR.

Ředitel rychnovské oblastní nemocnice Luboš Mottl včera potvrdil, že všechna oddělení zdravotnického komplexu fungují bez problémů. „My musíme být na podobné situace připraveni,“ dodal.

„S technikou jsme dnes prakticky nevyjížděli, protože sůl již při tak vysokých mrazech není nic platná. Je použitelná tak do deseti stupňů pod nulou. V terénu byly jen vozy z rokytnického střediska, které používají inertní posyp, tedy kamínky a písek,“ uvedl ve středu vedoucí rychnovského cestmistrovství Miloš Doležal.

Rokytničtí horalé, kteří jsou na podobné mrazy zvyklí, podobné problémy s technikou neměli. „Nicméně každým rokem máme v podobných situacích havárii na vodovodním řadu. Z totalitní doby totiž u nás máme ulici, kde byly dělané nekvalitní rozvody z plastových trubek, protože ocel byla drahá, a ty rády praskají. Naštěstí máme své s.r.o., které na tyto situace okamžitě reaguje,“ vysvětlil rokytnický starosta Petr Hudousek.