Tak velká je síla posledního díla Wolfganga Amadea Mozarta. Zaplněný kostel, závěrečný potlesk vestoje, který nebral konce. Tím způsobem vzdala Dobruška hold velkému skladateli a interpretům, Českému filharmonickému sboru Brno a Komorní filharmonii Pardubice, dirigentovi a sólistům.

Magické kouzlo tónů

Každá část tohoto díla znovu a znovu uchvacuje generace diváků svým magickým kouzlem. Obrovský emotivní náboj přinášejí už úvodní takty, napětí, které provází téměř celé dílo, nenechá posluchače ani na chvíli vydechnout. Čistota a průhlednost klasicismu ustupuje dramatičnosti, temné tóny gradují s neúprosnou pravidelností, aby se pak během jedné vteřiny měnily v nadpozemsky něžné pasáže. Každý tón vypovídá o genialitě autora, jemuž se hudební myšlenky rodily v hlavě s neuvěřitelnou lehkostí.

Mozart, který začal komponovat už v dětském věku, byl pověstný i tím, že dokázal skládat závratným tempem, což ho však silně vyčerpávalo a divadelní ředitele dokázalo pořádně potrápit. Asi nejvíc si užil Domenico Guardasoni, který se zasloužil o uvedení Dona Giovanniho.

Tuto operu složil Mozart pro Prahu v roce 1787, v předvečer premiéry byla opera stále ještě bez předehry. Mozart sice tvrdil, že ji nosí v hlavě, nicméně bylo potřeba ji dostat na papír. Stihl to během noci, ráno byla předehra hotová.

Celý den se rozepisovala pro všechny hráče orchestru, ti ji dostali  těsně před začátkem premiéry a zahráli ji bez jediné zkoušky. A údajně bez jediné chybičky. Pražské obecenstvo bylo Donem Giovannim, kterým Mozart dosáhl vrcholu klasicismu, ohromeno a nadšeno.

Mozart, Giovanni a Hek

A právě přes Dona Giovanniho se k Mozartovi dostal mladý student Hek, který si v opeře zazpíval a během příprav na premiéru se stal na krátký čas skladatelovým žákem. Zda se znovu sešli později, v pověstném hudebním nebi, to nikdo neví, ale pokud ano, v neděli večer si spolu určitě s potěšením vyslechli Mozartovo Requiem na Mezinárodním hudebním festivalu F.L.Věka v Dobrušce.

Festivalový maratón však nekončí, diváci se mohou těšit na neděli 18. listopadu, kdy v Kině 70 vystoupí recitátor Alfréd Strejček a violoncellista Petr Nouzovský.  Dana Marková