K malé Rebece nakonec putuje částka přesahující 200 tisíc korun.

Páteční večer byl totiž v Opočně ve znamení pomoci malé Rebečce, která se narodila s nemocí motýlích křídel. Benefiční akci zorganizovala Hana Škodová, kamarádka Rebečiny maminky.

„Maminka Rebeky je moje dlouholetá kamarádka, my jsme obě čekaly děti nastejno. Byla to taková spontánní myšlenka, v okolí se začalo konat více benefičních akcí pro Rebeku, tak mě napadlo taky takovou zorganizovat," prozradila hlavní organizátorka Hana Škodová z Opočna.
Akce nejprve probíhala na facebookových stránkách, od dubna začaly aukce. Organizátoři tak měli již od března plné ruce práce s přípravami velkolepé benefiční akce.

Do Opočna také přijela rodina malé Rebeky, Čihákovi ze Sezemic u Pardubic, ti si večer užívali společně s malou Rebekou. „Jsme moc rádi, že lidi ze vzdálenějších míst jsou schopni uspořádat takovou akci. Jsme za to moc vděční, nejenom kvůli Rebece. Díky těmto akcím také vejde tato nemoc mezi lidí a bude se o ní více vědět. My sami se seznamujeme s pacienty, kteří trpí stejnou nemocí jako naše dcera," prozrazuje tatínek Richard Čihák.

Časově i finančně náročná

Ten také dodává, že péče o malou Rebeku je velmi náročná, ať už časově či finančně. „Nejnáročnější je to pro manželku, já se hlavně starám o rodinné zázemí. Dost času také strávím se synem. Zatímco já odvedu syna do školy, manželka vstane s Rebekou, kterou nejprve musí ošetřit, to ji zabere tak dvě hodiny. Musíte být neustále ve střehu, stávají se jí každodenní úrazy – odřeniny."

V Kodymově národním domě se to v páteční podvečer hemžilo samými motýlky. Každý návštěvník si mohl vybrat vybrat upomínkový předmět s motýlí tématikou, kterým finančně přispěl na pomoc malé Rebece. V Opočně se konala také dražba pro Rebečku, někteří tak odešli s obrazem, knihou nebo šperkem. Vydražil se ale také dort s motýlky.

„Je neskutečné, jaká částka se tu vydražila, je to nádhera. Malé Rebece bych popřála, aby se pro ni našla vhodná léčba a když ne, tak ať má ten život krásný," uvedla Marcela Kovaříčková z Vojenic, která vyrobila motýlkový dort.

Výtěžek této benefiční akce mnohé překvapil, přesáhl totiž 200 tisíc korun. Celkem se vybralo 213 tisíc 60 korun. Rodina Čihákova finance použije například na ozdravný pobyt, na který vyrazí s malou Rebekou. Péče o ni je finančně náročná také hlavně kvůli oblečení. Malá holčička nesnáší oblečení se švy, takže jí musí rodiče nechávat šít speciální oblečení, které jí nedře kůži. Jedno tričko pro Rebeku stojí zhruba tři tisíce korun.

Na benefičním večeru vystoupily také známé osobnosti. Do Opočna přijela zazpívat například Věra Martinová, předvedly se zde i místní soubory, opočenská Veselá kupa i taneční klub Hop Dobruška a další. Vystoupila zde také Livie Kuchařová. „Nemohla jsem tomu ani uvěřit, že se tu vybralo tolik peněz. Jsem ráda, že se Opočno dokáže spojit pro takovouhle věc. Zpívalo se mi tu moc hezky," prozradila mladá zpěvačka.

Všichni příchozí i manželé Čihákovi byli z akce velice nadšení. Z úst rodičů zněla na závěr obrovská slova díků a z očí zářila radost, že i v této době se najde spousta lidí, kteří chtějí pomáhat.