Dalo by se předpokládat, že největší hrozbou lesů v letošním suchém létu jsou požáry založené neukázněnými turisty. Případů, kdy lesní návštěvníci neúmyslně založí požár, je minimum, naproti tomu přibývá odpadků, volně pobíhajících psů a především motorkářů.
Požár zaznamenaly pouze Lesy Janeček, nejednalo se však o přestupek neukázněných turistů. Mnohem větší problémy mají lesy s odpadky. „Návštěvníci jich vyhazují igelitové pytle,“ potvrdil Vladimír Pop.
Největší hrozbou jsou pro lesy motorky a čtyřkolky, které vjíždějí i na hřebeny, čímž přispívají k urychlení eroze. Postihy motorkářů jsou však velice obtížné, protože mnohdy nemají připevněnou poznávací značku. Setkat se lze i s případy, kdy se příslušník lesní stráže pokoušel motorkáře zadržet. Oplátkou mu byl motorkářův nájezd. Jak Pop dále uvedl, turisty, cyklisty a motorkáře nelze házet do jednoho pytle. Najdou se totiž i ukáznění jedinci, kteří se chovají slušně.
Podobnou situaci zaznamenala i Jana Krejtnarová ze Správy lesů Rychnova nad Kněžnou: „S požárem pocházejícím od turistů jsme se přes prázdniny nesetkali.“ Problémem jsou zde především motorkáři, kteří zajíždějí do lesů v okolí Potštejna a na Kostelecku. Starosti lesníkům působí i vzrůstající množství odpadků, především plastových lahví a obalů od sušenek.
Lesní zvěř mohou ohrozit volně pobíhající psi, kteří doprovází na cestách své pány.
S neukázněnými majiteli psů mají zkušenosti i v lesích Kolowratského panství. Někteří lidé neznají vyhlášku, a proto je nechávají volně pobíhat po lese a neuvědomují si, že psi mohou odehnat mládě od matky a to potom pojde. Vrásky lesníkům působí i cyklisté, kteří jezdí mimo označené cesty. Největším problémem zůstávají tradičně odpadky a motorkáři.
Na chování lesních návštěvníků na motorkách si nejméně stěžují Lesy Kinský, podle slov Milana Ornsta se jim daří tyto návštěvníky dobře zvládat.