Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Montessori i třídy pro nadané. Ne všechny školy „jedou klasiku"

Rychnovsko - Školství se vyvíjí. Podle někoho dobrým směrem, podle druhého naopak. Pravdou však zůstává, že během několika let se zvýšila rozmanitost přístupu k dětem i rodičům a začaly fungovat školy, ale i školky, které se od těch „běžných" liší. Několik takových funguje i v okrese.

1.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Shutterstock.com

Jednou z nich je škola Trivium Plus, která se nachází v Dobřanech. Do jejích tříd chodí menší počet žáků než je obvyklé a škola si zakládá na individuálním přístupu ke každému žákovi i jeho rodičům.

Škola, která se nachází v Orlických horách, je defacto stálou školou v přírodě, protože k výuce jsou příroda a prostředí využívány často. A například cizí jazyk se tu učí již od první třídy.

Další „nestandardní školou" v okrese je rychnovská Mozaika.

Škola poskytuje dětem základní vzdělání s ohledem na jejich individuální schopnosti a předpoklady.

V pedagogické práci klade velký důraz na individuální přístup, vstřícný postoj k dítěti, etickou výchovu a úzkou spolupráci s rodinou.

V Podbřezí zase funguje škola a Montessori školka. Pedagogika typu Montessori je zaměřena na podporu dítěte při rozvíjení jeho poznatků a dovedností. Dítě je považováno za osobnost od přírody dobrou, jež by měla být ve své činnosti dospělými podporována.

Aktivity dítě provádí pro uspokojení sebe sama, ne vyučujícího. Samotné učení by pak mělo probíhat bez zbytečného stresu a dalších projevů s negativním dopadem na psychiku dítěte.

Třídou pro talentované žáky se může pochlubit rychnovská „Masaryčka".

„Když se v roce 2005 rozhodlo tehdejší vedení školy vybudovat takzvanou talentovanou třídu pro práci s nadanými žáky, nikdo netušil, jak se tento projekt setká s pochopením rodičů a veřejnosti vůbec. Od té doby uběhlo více než deset let a jak je vidět, byl to dobrý tah," řekla současná ředitelka Základní školy Masarykova v Rychnově Radka Polívková.

Třída pro nadané žáky se tu otvírá i letos a má stejný základ jako je tomu v paralelních třídách. „Jelikož jsou však tito žáci povětšinou dobře motivováni a podporováni i svými rodiči, práce zde probíhá v rychlejším tempu a tím zbývá čas na nadstavbu v podobě dalších projektů, méně tradičních metod, postupů a řešení složitějších zadání," popsala ředitelka. Výuka v této třídě vyžaduje i neustálé vzdělávání pedagogů, kteří se snaží „držet krok" s dobou, jezdí na nejrůznější školení, sami se stávají lektory a předávají své dobré zkušenosti kolegům, připravují pro své žáky zajímavé hodiny a snaží se své žáky vést k odpovědnosti, komunikaci a podporují je. „Jeden z nejdůležitějších faktorů je dobrá spolupráce rodiny se školou," dodala.

Autor: Barbora Zemanová

1.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Černý.

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

Kompostování. Ilustrační foto.

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení