Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje škola: pestré dny, pozorování v přírodě

Solnice - Pokud budete procházet nebo projíždět Solnicí, budovu základní školy určitě nepřehlédnete. Stojí při hlavní silnici na Dobrušku a tvoří jednu ze stavebních dominant města.

15.6.2009
SDÍLEJ:

Jan Ámos Komenský by zřejmě zajásal. O praxi a tvůrčí metody zde není nouze. Ve Rzech v terénu. Foto: ARCHIV/ZŠ Solnivce

I když byla škola na počátku dvacátých let minulého století postavena velmi velkoryse, nikdy neměla vlastní tělocvičnu. Tu se podařilo přistavět až v letech 2001-2002 společně s novou školní jídelnou. V roce 2006 pak prošla rozsáhlou rekonstrukcí i historická budova, a tak bude dál dobře sloužit dalším generacím solnických dětí.

Dnes má škola 252 žáků ve 12 třídách a 2 oddělení školní družiny. Již druhý školní rok vyučujeme podle školního vzdělávacího programu s názvem Moje škola. Zaměření školy je orientováno na environmentální výchovu včetně vícedenního pobytu v přírodě a na výtvarnou výchovu. Od tohoto zaměření se odvíjejí rozmanité školní akce, výstavy, vystoupení žáků či realizované projekty, které jsou součástí výuky, např. Den zvířat, Barevný podzim, Den zdraví, Voda nad zlato, Týden dřeva, Den slunce.

Již od roku 1996 je naše škola zapojena také v mezinárodním ekologickém projektu Globe, jsme tedy Globe školou spolu asi se stovkou dalších škol v ČR. Různá pozorování a měření z oblasti meteorologie, hydrologie, fenologie a pedologie jsou zařazena do školního vzdělávacího programu a jsou součástí výuky.

Zajímavou zkušenost také získávají žáci 9. ročníku. Mají za úkol dvě hodiny učit mladší žáky 6. a 7. ročníku, letos to bylo na téma les. Sami si připravují náplň hodin, pomůcky, výukový materiál. Přistupují k tomu různě, ale některé skupiny se připravují velmi svědomitě a odvádějí naprosto profesionální práci. Povinnou školní docházku ukončují deváťáci obhajobou své závěrečné práce a slavnostním rozloučením na zámku v Kvasinách.

V době mimo vyučování mají žáci možnost zapojit se do práce některého kroužku ve školním Centru volného času Nelin (nebuď líný). Mohou si vybrat kroužek anglického jazyka již v prvním a druhém ročníku, taneční kroužek, hru na kytaru, flétnu či keyboard, školní pěvecký sbor. Dalším hudebním kroužkem, který má na naší škole tradici, je pěvecký sbor mladších žáků s názvem Rolnička – přípravka Rychnovského dětského sboru. Velmi žádaný mezi žáky všech ročníků je florbal, pro žáky 2. stupně je určen archeologický kroužek. V letošním školním roce se do kroužků zapsalo 150 žáků. Naši nabídku bychom rádi rozšířili i na kroužky s technickým zaměřením.

Na závěr přijměte pozvání na výstavu. U příležitosti slavnostního rozloučení budeme na zámku v Kvasinách instalovat výstavu žákovských výtvarných prací. Pokud vás prázdninová putování do Kvasin zavedou, můžete se ve všední den od 8 do 15 hodin na zámku zastavit.
Mgr. Hana Jakubcová

15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tip liga - Ilustrační snímek.

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Pohřeb Adolfa Klepše
8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Jednali o problémech průmyslové zóny

Rychnov nad Kněžnou - V rychnovském hotelu Havel se v úterá odpoledne konalo setkání k problematice průmyslové zóny Kvasiny.

Derby zlomila neproměněná penalta

Rychnovsko - Krajská fotbalová I. B třída: Častolovice vzdorovaly lídrovi z České Skalice pouze první poločas.

Z dodávky si udělali autobus

Hradec Králové - Policisté odhalili další přeplněnou dodávku, ve které "cestovalo" 26 pasažérů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení