Pokud obce chtějí soutěžit o titul Vesnice roku 2008, mají čas se přihlásit do 30. dubna. Podle schválených pravidel se do 14. ročníku soutěže mohou zapojit samosprávy, které mají maximálně 5 250 obyvatel. Takový je totiž počet obyvatel největší obce v zemi.

Tím pádem je ale účast otevřena i pro města nebo městyse, které toto kritérium splňují. „Možnost účasti městysů oceňuji. Na Moravě jsou obce třeba s pěti tisíci obyvateli a nechtějí být městysy právě proto, že by nemohly soutěžit,“ míní starostka městyse Častolovice Martina Bělková.

Účast městysů a měst se ale nelíbí první místopředsedkyni Spolku pro obnovu venkova ČR, senátorce Václavě Domšové: „Já jsem proti, protože kdyby soutěž Vesnice roku vyhrálo město, je to proti logice věci. Města a městyse přeci se rozhodly, že nebudou mít statut vesnice.“ Podmínkou účasti městysů a měst proto je, že musí mít venkovský charakter. „Ten bude posuzovat krajská komise soutěže při návštěvě obce,“ uvedl Jiří Paulů z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, samostatného oddělení koordinace činností mezi MMR a územními samosprávnými celky v Hradci Králové.

Častolovice se letos do soutěže nezapojí. „Jsem ve funkci teprve něco přes rok. Sice se podařila řada věcí, ale teprve nyní se začínají realizovat větší a více viditelné akce. Na soutěž je navíc třeba se důkladně připravit, protože ji považuji za dost prestižní záležitost,“ dodala Martina Bělková.

Celostátní vítěz soutěže může získat dotaci z Programu obnovy venkova do výše dvou milionů korun. V pořadí druhá oceněná obec smí požádat až o 1,9 milionu, třetí o 1,8. Krajští vítězové mohou získat 1 milion korun. Ostatní obce oceněné stuhami mohou čerpat finanční prostředky do výše maximálně 600 tisíc. Vyhlašovateli soutěže jsou Spolek pro obnovu venkova, Svaz měst a obcí, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo zemědělství.

PAVEL BEDNÁŘ

Patří do soutěže i města a městyse? Vyjádřete svůj názor v diskuzi pod článkem!