VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modelařina v sobě nese potřebu manuální zručnosti

Vamberk - Hlavní organizátor a duchovní otec festivalu modelářů BZUK FILM 2009 Zdeněk Sršeň již delší čas cítil při setkáních organizovaných rychnovskou hospodářskou komorou (RHK) velký hlad po technických profesích ve firmách a nedostatek technických kroužků na školách.

7.10.2009
SDÍLEJ:

Mistr světa z roku 2001 Jiří Špinar a organizátor Bzuk festivalu 2009 Zdeněk Sršeň diskutují u příležitosti výstavy ve Weldis Sporthotelu. Foto: Aleš Chvojka

Moderní modelařina v sobě nese potřebu manuální zručnosti, ale i počítačové gramotnosti a navíc při závodech aut a lodí i pořádnou dávku adrenalinu. „Domluvili jsme se s RHK, že se pokusíme zbořit některé mýty o modelářích. V rámci programu volba povolání a deseti lekcí techniky RHK zajistila pracovnice komory paní Vrbová organizaci pozvánek a dopravu žáků a studentů přihlášených škol,“ uvedl Zdeněk Sršeň.

Jak doplnil, na připravené RETRO projekci nejlepších modelářských filmů posledních 5. ročníků festivalu diváci viděli filmy Naše radosti, Pan Modelář, Eurobot 2005, Blaník L13 a Truckfest od regionálních autorů modelářů Milana Michálka, Martina Lockera a Jiřího Ujčíka, Miloše Dodka a Bzuk teamu (na fotografii). „Podle ohlasu mládeže i jejich učitelů soudím, že první průsečík mezi studenty a modeláři byl nalezen,“ bilancuje pořadatel.

Na 270 mladých lidí se dále mohlo osobně seznámit s Jiřím Špinarem z Borohrádku, několikanásobným mistrem ČR, Evropy i světa a s Karlem Bartákem ze Žamberka na výstavě jejich vlastních modelů lodí. Spojení generací (stáří a mládí) tvořilo druhý nalezený průsečík. Dvě třetiny mladých napjatě poslouchali vyprávění a ukázky funkcí modelů.

Krásné plakáty z vamberské tiskárny měly za cíl nalákat na páteční RETRO projekci též veřejnost. Lidé unaveni po pracovním týdnu využili hezké počasí na podzimní práce a modeláři odjeli na výstavu Modelhobby do Prahy. V tomto případě se veřejnost s modeláři téměř nestřetla.

„K neuvěřitelné shodě mezi porotou a diváky naopak došlo, když se na prvních třech místech objevily stejné filmy, jen druhý a třetí si vyměnily místa. Absolutní však bylo vítězství domácího Milana Michálka (též loňského vítěze) u poroty i diváků. Toto dvojí vítězství bylo nakonec oceněno Hlavní cenou Střihové studio Pinnacle verze 14 od společnosti Exac Praha,“ pokračoval Sršeň.

Cenu poroty věnovanou střediskem Impuls z Hradce Králové si za tři snímky vysloužil Antonín Dodek z Lupenice. Odborná porota ve složení Vidu Gunaratna z Prahy, Ondřej Hejna z Hradce Králové a Jaroslav Doleček z Dlouhé Vsi byla výborná a plně profesionální. Modeláři se od filmařů mají čemu přiučit a možná to bude fungovat i naopak, že filmaři najdou u modelářů novou inspiraci.

Festivalu se díky slovenskému filmu Z kaluže do zlata podařilo protnout i poslední průsečík – porovnání domácí a zahraniční tvorby. Film Petera Zudly ze Slovenska měl vnitřní náboj, který ho u odborné poroty vynesl na 2. místo a diváci ho ocenili na 3. místě společně s filmem Amfibie S39 Sikorsky autora Bohuslava Malíka ze Živanic.

Známý rychnovský amatér Jaromír Schejbal získal naopak u diváků druhé a u poroty místo třetí. Pět průsečíků se tedy podařilo protnout. Škoda jen, že nemodelářská veřejnost zůstala tentokrát stát stranou.

Třikrát naplněný sál Weldis Sporthotelu v Dlouhé Vsi stál přesto za úsilí tomu věnované. Děkujeme hospodářské komoře, autorům, porotě i všem sponzorům,“ dodal hlavní pořadatel. (zr)

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení