„Chce to postel, paralen a celaskon. Ráno si vezmeš totéž a ještě si přibal na cestu.“ Tyto pokyny vyslechl žák opočenské základní umělecké školy Tomáš Slánský v předvečer krajské soutěže základních uměleckých škol v sólovém zpěvu, která se konala v Nové Pace.

O den později se jedenáctiletý Tomáš stal absolutním vítězem. Prvenství bylo nečekané, svědčí o tom i fakt, že zpráva o něm ho zastihla naprosto nepřipraveného v autě. Cenu si převzal až v těchto dnech. „Tomáš bojoval s chřipkou, hrozilo, že na soutěž ani nepojede. Den před soutěží jsme měli ještě hodinu zpěvu, ale poslala jsem ho domů a doporučila celaskon a paralen,“ vzpomíná učitelka zpěvu Petra Flígrová.

Soutěž se konala před týdnem a Tomáš zazpíval vynikajícím způsobem. Při vyhlašování výsledků v jeho kategorii si vyslechl své jméno na prvním místě.

Den byl pro Tomáše, který stále ještě nebyl úplně zdravý, dost náročný, ze soutěže proto odjel po 17. hodině, kdy ještě soutěžily nejvyšší kategorie. Jel autem s rodiči a s učitelkou. Když jí zazvonil mobil, vůbec ho nenapadlo, že se hovor bude týkat jeho. „Byli jsme už před Opočnem, když mi volal náš korepetitor Vladimír Jelínek, abychom se vrátili. Lekla jsem se, co se stalo,“ připomíná si svou první reakci Petra Flígrová.

Slzy dojetí se jim koulely po tváři

O několik sekund později se dozvěděla, že Tomáš je absolutním vítězem celé soutěže, tedy z celkového počtu sedmdesáti účastníků z celého kraje. Jak zprávu přijali v autě? „Tomáš ztratil řeč, já a paní Slánská jsme byly dojaté. Ještěže řídil pan Slánský, my bychom asi pro slzy neviděly,“ přiznává učitelka.

Zpátky se už nevraceli, cenu pro absolutního vítěze si Tomáš převzal o několik dní později ve třídě umělecké školy v Opočně. A co jí říkal? „Ztratil řeč podruhé. Tomáš toho moc nenamluví, ale zato zpěv mu jde skvěle,“ chválí svého žáka Petra Flígrová, která se stejně raduje i z dalších dvou úspěchů.

Z Opočna jeli na soutěž celkem tři její svěřenci, Eliška Tomeňuková skončila ve své kategorii na druhém místě, Jan Dyntera si dosáhl na příčku první.

Dana Marková