Je naprosto běžné potkávat lidi jdoucí po ulici, s mobilem v ruce a nevnímající okolí. A nejen na ulici. Na přednáškách, v kinech, v restauracích, nebo i doma u televize.
Co je horší, že tato mánie zasáhla nejen dospělé, ale i děti. Ty se ve škole potají dívají pod lavice do dotykových mobilů a nevnímají výklad učitele. Telefony neodloží ani doma, a tak mohou vznikat i zdravotní problémy.
Mezi takové zdravotní potíže může patřit takzvaná falešná krátkozrakost, která školákům může způsobit zhoršené vidění.

Děti mají celkově větší problém udržet pozornost celou vyučovací hodinu, která má 45 minut. Jsou více hyperaktivní.
Nevnímání skutečnosti může mít i horší následky. Používání mobilního telefonu při řízení automobilu se dá podle odborníků přirovnat k pití alkoholu – konkrétně se to vyrovná třem pivům.

Minulý rok bylo kvůli nepozornosti způsobeno skoro 14 tisíc nehod. Ohrožení nehrozí jen za volantem, ale i u chodců. „Asi před čtrnácti dny jsem šla po rychnovském autobusovém nádraží, a jako obvykle jsem byla zahleděná do mobilu. V rukách jsem nesla plno tašek s nákupem a opravdu jsem nic nevnímala. Vyrušil mě až neuvěřitelný hluk, když na mě troubil řidič autobusu. Všichni se otáčeli, co se děje. Já jsem v duchu děkovala řidiči za jeho pohotovost a trochu se styděla, jaký jsem „závislák". Upřímně si nejsem jistá, jestli jsem se z této zkušenosti nějak poučila, protože do obrazovky zírám stále," říká rychnovská občanka Tereza V.

A není jediná, kdo místo koukání na cestu, zírá do mobilu. „Musím se přiznat, že často taky nevěnuji řízení plnou pozornost. Často si píšu se známými na facebooku, hlavně když jedu po pro mě známých silnicích, nebo po rychlostní silnici. Za ty čtyři roky, co mám řidičák jsem už docela vyježděná. Měla bych zaklepat, že se mi to naštěstí nikdy nevymstilo. Hlavně když jezdím s některým ze svých rodičů, tak slýchám kritiku, že se mám věnovat řízení a ne mobilu. Asi mají pravdu," říká mladá řidička Adéla J.

Dopravní nehody způsobené pouhou nepozorností se stávají velice často, když řidič nedává pozor na jízdu, může to mít neblahé následky, v tomto případě je jedno, jestli zrovna kouká do mobilu nebo něco hledá v tašce.
Na Rychnovsku před pár dny takto havaroval mezi Borohrádkem a Česticemi sedmadvacetiletý řidič s nákladním autem Fiat.
Sám se policii přiznal, že se během jízdy nevěnoval řízení. Řidič vyjel vpravo mimo silnici a narazil do stromu. Naštěstí neutrpěl žádná zranění, ale škoda na automobilu byla vyčíslena na padesát tisíc korun.

V poslední době se mezi mladými rozšířil trend mobilní hry, kdy mají hráči za úkol sbírat pokémony do své sbírky. Celá hra se odehrává venku, takže argumenty hrajících jsou, že volný čas tráví venku, i když se zabořenou hlavou do mobilu. Jsou sice na čerstvém vzduchu, ale i tak ohrožují chod dopravy svou nepozorností.  (vac)