Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zachrání tradici mlýnků?

Skuhrov nad Bělou/ Firma J. Porkert od povodní v roce 1998, kdy zaznamenala extrémní škody, čelila dalším různým potížím na trhu, oslabování koruny. Vše vedlo k tomu, že zaměstnanci dostávali své výplaty s několikatýdenním zpožděním a firma se zadlužovala. Přišel pád. Podnik na výrobu tradičních mlýnků skončil v konkurzu.

16.1.2008
SDÍLEJ:

Mlýnek na maso J. Porkert z 30. letFoto: J. Porkert

Nový majitel

V závěru roku skuhrovskou továrnu získala v dražbě brněnská firma Karavela Bohemia. „Se zástupci firmy jsem se již viděl, i když jen krátce. Pokud mám informace, jejich zájmem je továrnu udržet,“ prozradil starosta Vladimír Bukovský. Hned také ale dodal, že nejprve musí nová společnost uhradit všechny finanční závazky. Pak je teprve možné plánovat budoucnost firmy. Nyní běží tříměsíční lhůta, v níž se nesmí s hmotným majetkem disponovat.

Firma J. Porkert vyrábí dál. V současné době má však maximálně sto padesát zaměstnanců. „Bývaly doby, kdy podnik zaměstnával čtyři sta třicet lidí,“ vzpomíná starosta.

„S výrobou různých mlýnků, nejen masových, jsem žil víc než dvacet let. Než však začala mít továrna potíže, tak jsem nastupoval do důchodu. Krach jsem nezažil jako zaměstnanec, ale kamarádi mi o tom vyprávěli. Obdivuju ty, kteří tam zůstali až do konce. Nemít pravidelně mzdu v dnešní době je těžké,“ prozradil sedmdesátiletý bývalý zaměstnanec.

„Do důchodu mi schází pár měsíců. To je věk, kdy o práci nelze zavadit. Zůstávám tady a čekám, jak to dopadne,“ řekla současná pracovnice.

Co čeká muzeum?

„Věříme, že se podaří firmu zachovat. Nás ale trápí i otázka muzejní expozice. Zarážející je, že všechny exponáty skončily v dražbě, ale objekt, kde bylo muzeum, nikoli. Muzeum bylo v podstatě obecní. I když formálně patří k firmě, většina exponátů byly dary občanů. Tak vzniklo muzeum,“ uvedl starosta.

Podotkl, že se sice obec snažila vyjednávat o odkoupení sbírky, ale bohužel, správce konkurzu neposkytl obci v termínu odhadní cenu. „Chtěli jsme zažádat královéhradecký Krajský úřad o pomoc, abychom sbírku koupili. Veškeré podklady jsme měli odevzdané, ale prošvihli jsme uvedení odhadní ceny. To nám měl právě říci správce konkurzu. Sbírka je nového majitele. Ani ten s ní však nemůže nic podniknout. Běží tříměsíční lhůta, kdy se nesmí s majetkem nikterak nakládat. Pevně věříme, že muzejní sbírka neskončí v nesprávných rukách. Expozice je dílem občanů,“ komentoval situaci starosta.

Zástupce nového majitele se nepodařilo Deníku zastihnout.

Nový majitel firmy, jejíž založení se traduje už od roku 1881, prý hodlá tradici výrobu mlýnků udržet. Vbudoucnu by to však neměla být hlavní náplň podniku. Vsoučasné době je však předběžné malovat prosperitu firmy. Společnost Karavela Bohemia nyní musí uhradit mnohamilionové pohledávky skuhrovské fabriky na mlýnky.

16.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení