VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí ztrácejí zájem o pohyb

Rychnovsko /ANKETA/ - Učitelé tělesné výchovy ve školách vědí o problematice dětí s nadváhou, některé se leckdy z hodin i omlouvají.

13.10.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Vít Šimánek

Málo pohybu ve volném čase, sedavý způsob života, nezdravé a nepravidelné stravování. To jsou hlavní příčiny obezity, která s sebou nese i riziko dalších nemocí. U dětí o tom své vědí učitelé tělesné výchovy z rychnovských škol.

„Na naší škole není počet obézních dětí tolik markantní, oproti předchozím rokům je přibližně stejný. Ovšem zájem dětí o tělocvik je nižší. Nechtějí se pohybovat, nebaví je to a málokdy se dohodnou třeba na společné hře. Nepříliš populární je gymnastika nebo atletika, naopak máme například aerobik nebo jednoduchou posilovnu,“ říká pedagožka Lenka Hepnarová ze Základní školy Deštné v Orlických horách.

„Děti ve volném čase nesportují, přitom existuje několik zájmových kroužků a mohlo by být i o hodinu víc tělocviku. Do něj je potřeba zařadit třeba nové hry, protože některé činnosti už jsou málo oblíbené,“ ví stejně, jako že děti se občas snaží hodiny i obejít. „Omluvenky dostávám, občas se vymlouvají. Ale i v hodinách mi třeba řeknou, že tohle nebo tamto dělat nebudou,“ dodává.

Je s podivem, že kupříkladu právě mládež z horských obcí nemusí mít tolik kladný vztah ke sportování, jak se může zdát. V celé republice stále přibývá silnějších dětí, možná i proto včera besedovali žáci rokytnické základní školy v rámci projektu Obezita není náhoda o tom, jak si poradit s nadměrnou tělesnou váhou dnes i v budoucnosti s doktorkou Libuší Němcovou z Dětské léčebny MUDr. Filipa v Poděbradech.

Rozdělení do skupin

Nejen u žáků, ale i u studentů středních škol lze na jedince s nadváhou narazit. „Ze základních škol takových dětí přichází čím dál víc. Může za to sedavý způsob života, počítače táhnou víc. My jsme však tělesnou výchovu rozdělili do tří skupin na vrcholovou, střední a základní zdravotní. Silnější studenti bývají neohrabaní, ale záleží na vlohách člověka, jaké má schopnosti a dovednosti. Někteří jsou velmi dobří, ovšem je hodně těch málo pohybově připravených. Odvíjí se to také od sportovní aktivity rodičů,“ míní Václav Pavelka, zástupce ředitele Obchodní akademie Kostelec nad Orlicí, jenž má na starosti mimo jiné i výuku tělocviku.

„Při hodinách tělesné výchovy je však obtížnější děti, jak se říká, vyhecovat. Na druhou stranu se jich dost hlásí třeba na sportovní hry. Navíc vloni byli naši kluci druzí v republice v breakdance. V zimě se zaměřujeme spíš na gymnastiku, a tam už do mnohých musíme tlouci základní návyky víc než dříve. Naštěstí tím, že máme rozdělení do skupin, prakticky všechny doženeme k tomu, aby cvičili. Ovšem samozřejmě jsou i případy, kdy někdo má chřipku nebo je po angíně, potom mu mimořádně najdeme jinou práci,“ přiblížil Pavelka.

Voda může pomoci

Menší děti ze vzdělávacích zařízení docházejí také na kurzy plavání. I tam může u těch s nadváhou docházet k problémům, ale na druhou stranu to přináší také výhody. „I když v tělocviku jsou někteří méně pohybliví a nemotorní, ve vodě se to smazává. Může to být lepší v tom, že se dokonce základy plavání naučí rychleji než ostatní. Ale je to individuální, rozhodně bych nic nepoměřoval podle váhy. Může to být také otázkou psychiky,“ má jasno Pavel Slezák z Plavecké školy DORKA, která v letošním školním roce působí kromě Dobrušky nově i v rychnovském bazénu.

„Pochopitelně učíme jen základy. Kdyby někdo silnější chtěl umět plavat dokonale, mohl by nastat problém s některými pohyby, jimž brání právě případná nadváha. Ale rozhodně chci podotknout, že kdyby takoví hledali nějakou sportovní činnost, voda jim určitě přijde vhod, protože odlehčí kloubům a pomůže kardiovaskulárnímu systému,“ podotýká k tématu závěrem Slezák.

Autor: Pavel Illich

Jak často se hýbete vy?

Sportuji více než jednou týdně

0 %

Občas nějakej ten sport

67 %

Spíše procházky

33 %

Opravdu málo

0 %

Spíše turistika

0 %

Závodně sportuji

0 %

Vůbec

0 %

Hlasovalo: 3

Anketa byla ukončena

13.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení