Mladí lidé z regionu často studují nebo pracují v Praze a jiných velkoměstech. Přestože mají k Rychnovu a celému horskému regionu vztah, někteří z nich k volbám nepůjdou. Během volebního víkendu jim zkřížila plány práce či jiný program a do rodného kraje se nedostanou.

Naopak zástupci například střední generace si nenechají své občanské právo ujít a přijedou na otočku z velké dálky.


„Otočím se na Rychnovsko z lázní. Udělal jsem to tak už několikrát, většinou jsem na podzim vždycky na ozdravném pobytu, ale volit určitě půjdu,“ přesvědčivě hlásí do mobilu jednačtyřicetiletý volič. Důvod? V obci je prý jen pár schopných lidí, kteří mohou takovou práci vykonávat, chce je tedy podpořit.

Hlasy některých dvacetiletých rychnovských patriotů místo do volební urny propadnou vniveč. Filip Balcar dokončuje diplomovou práci a zároveň již pracuje na plný úvazek v Praze, takže se o tomto víkendu do Rychnova nad Kněžnou podívat nemůže. „K volbám mám kladný vztah, je to vlastně poprvé, co se jich nezúčastním,“ vybavuje si mladý muž. „Musel bych si na to snad brát dovolenou, takže tentokrát jsem to vzdal.“

Podobně situaci vyřešila i vysokoškolačka Elena Chvojková, která rovněž volební víkend stráví v Praze. „Nemám zrovna čas jet domů. Navíc mě některé kandidátky docela pobavily, velká změna nás asi nečeká,“ míní studentka, která se ale ráda nechá překvapit.

Obě dcery mimo Českou republiku má v současnosti Jiřina Randáková z Rychnova nad Kněžnou, takže s jejich hlasy také nelze počítat. „Ta mladší je v tomto směru velice zodpovědná. Pobývá právě v Anglii a při parlamentních volbách jsme v rodině vyřizování průkazu řešili. Starší odletěla ve středu pro změnu do Skotska. Tentokrát volit nebude ani jedna,“ vysvětlila Jiřina Randáková, která k volbám půjde. (zen)