Někteří totiž berou skutečnost, že by měla být vojna povinná, jako absolutní nesmysl. Nechtějí, aby se mladí lidé učili bojovat.

Druhá strana to ale vidí jinak, povinná vojenská služba by být měla, i když třeba na kratší dobu. Mladým by prý rozhodně neuškodila. Alespoň je na co vzpomínat.

„Vojna by mladým prospěla. I když to byla dlouhá doba, alespoň je u piva na co vzpomínat"

Rychnovsko – Názory na povinný vojenský výcvik se u lidí velmi různí. Někteří nechtějí, aby se mladí lidé učili bojovat. Jiní ale vidí jako vhodnou variantu alespoň nějaký minimální výcvik.

„Myslím si, že by vojenský výcvik mladým klukům v dnešní době vůbec neuškodil. Naučili by se pořádku a určitému dennímu řádu. Někteří sedí totiž jen doma u televize nebo u počítače a nic pořádného nedělají. Díky alespoň minimálnímu výcviku by si určitě zlepšili také fyzickou kondici," svěřuje svůj názor sedmapadesátiletý Martin R. z Rychnovska.

On sám si na vlastní kůži zažil povinný vojenský výcvik v letech 1978 až 1980. Na vojně byl tenkrát v Hranicích na Moravě. Vykonával funkci řidiče, jezdil s přepravníkem vojenské techniky.

„Někdo bere vojnu za ztrátu čau. Byla to dlouhá doba, to je pravda. Na druhou stranu mám zase na co vzpomínat. Asi na měsíc jsem byl tenkrát ještě v Sovětském svazu. Historky z vojny jsou velmi častým tématem například v hospodě u piva. Hned je o čem povídat. I když uznávám, že to mohlo být na kratší dobu," prozrazuje Martin R.

Sám dodává, že během těch dvou let, co byl na vojně, se podíval domů zhruba šestkrát. Někteří, pro které by byla cesta příliš dlouhá, jezdili prý domů ještě méně.

Zeptali jsme se lidí na ulici na jejich názory.

Vladimír Homolka, 59 let, zootechnik

Rychnov nad Kněžnou

,,Pro mě byla povinná vojenská služba totální ztráta jednoho roku, který jsem mohl věnovat něčemu úplně jinému. Zásadně odmítám jakékoliv válčení a pokud se chce někdo „vytlouct", může se do armády přihlásit dobrovolně."

Eva Sokolová-Kmeťová, 59 let, úřednice Rokytnice v Orlických horách

,,Myslím, že třeba rok povinné vojenské služby by dnešní mládeži prospěl. Nevysedávali by pořád v hospodě a zlepšila by se jejich fyzická kondice."

René Línek, 39 let, prodavač

Rychnov nad Kněžnou

,,Jsem proti zavedení povinné vojenské služby. Stačí to tak, jak to je teď – obrana profesionální armády."