VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mládí navrhne neotřelá řešení

Dobruška - Zajímavou akci, která by se mohla zásadním způsobem podepsat na změnách současné tváře města, připravují v Dobrušce. Do města zítra dorazí skupina třinácti mladých architektů. Ve městě románového hrdiny F. L. Věka se pracovní skupina v rámci týdenního workshopu pokusí načrtnout architektonická řešení vybraných prostor a budov.

31.7.2015
SDÍLEJ:

Společenské centrum Kino 70. Foto: Redakce

„Pozvali jsme k nám partu lidí, která se schází o prázdninách a nabízí městům, která o to projeví zájem, svoje schopnosti a následné vize. To celé zdarma, což je skvělé, protože cena obdobných architektonických soutěží se pohybuje od 60 tisíc výše," říká iniciátorka workshopu Jana Šťástková, městská zastupitelka za TOP 09 a zároveň členka komise pro rozvoj Dobrušky, které předsedá architekt Oldřich Bittner ze stejné strany.

Skupina talentovaných architektů, kteří před nedávnem ukončili vysokou školu nebo ještě studují se ubytuje v sokolovně, která bude středem zájmu z hlediska případných stavebních úprav, rekonstrukce či revitalizace jejího okolí.

„Společně se sokolovnou bychom chtěli řešit zejména kulturní dům se sousedícími Archlebovými sady a využití prostoru pod krytým bazénem, kde se už delší dobu uvažuje o zóně na využití volného času především pro mladé lidi," upozorňuje Šťásková. Současně dodává, že bude ráda, když se do workshopu zapojí také veřejnost. „V informačním centru a ve foyeru kina jsme umístili slepou mapu města, na níž mohou lidé označit samolepkami místa v Dobrušce, jejichž řešení jim vadí, nebo naopak místa, která se jim líbí. Zároveň mohou připojit komentář, proč jsou či nejsou s daným místem spokojeni.

Na neděli je naplánována komentovaná prohlídka města. Její pořadatelé se těší na účast veřejnosti. „Půjdeme po městě, budeme se bavit o Dobrušce. O její historii, aby naši hosté získali co nejvíce indicií pro svoji práci," přibližuje nedělní program Šťásková. „Potom se sejdeme nad mapou a budeme se snažit reagovat na připomínky našich spoluobčanů, na věci, které je v jejich bydlišti trápí nebo je naopak oceňují.

Skupina mladých architektů se pokusí zmapovat Dobrušku. Následně se rozdělí do pracovních skupin pod vedením zkušených architektů. Každá skupina by měla pracovat na jiném tématu. Nakonec navrhnou řešení, která by mohla být pro město prospěšná.

Workshop ve čtvrtek zakončí prezentace v malém sále společenského centra, kde třináctka architektů představí svoje vize veřejnosti.

Podnětnou inspirací pro dobrušské zastupitele a kompetentní úředníky města byla návštěva Litomyšle. „Tam je vidět, jak se to dá dělat chytře a moderně. Například uprostřed města je krásné muzeum, jehož barokní budova se při nedávné revitalizaci rozšířila o nové prostory ve stylu moderní architektury," uzavírá Šťásková.

Autor: Redakce

31.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení