Zaměstnanec sdružení Martin Vlasák pracuje ku prospěchu mládeže na Rychnovsku druhým rokem.

Co je náplní činnosti O. S. OD5K10?

Existujeme od prosince 2007 a od dubna 2008 v Rychnově provozujeme volnočasové Centrum 5KAv prostorách bývalé školy v ulici Komenského 39. V úterý, ve středu a ve čtvrtek máme od půl třetí do půl šesté otevřeno pro mladé lidi ve věku 11 – 26 let. Můžou si tu zahrát fotbálek, podívat se na internet, zatancovat si breakdance, zahrát si na klávesy nebo na kytaru, nebo si jen tak popovídat o tom, co je trápí nebo zajímá.

Změní se něco přechodem na nízkoprahové zařízení pro děti a mládež?

5KA se stane nízkoprahovým zařízením od 1.1. 2010 a tímto dnem se staneme poskytovateli sociálních služeb. V praxi to znamená, že nám půjde více o rozhovory s našimi návštěvníky . S každým z nich budeme chtít uzavřít dohodu, ve které si klient sám určí, jak bude k lepšímu měnit svůj život. Cílem je navázat vztah založený na důvěře tak, abychom mohli pomáhat mladým řešit jejich problémy. Ty se mohou týkat špatného rodinného zázemí, školy, drog, diskriminace, hledání zaměstnání či vztahu s vrstevníky, ale i s rodiči. Jsou to témata, o kterých mluvím při přednáškách na východočeských základních a středních školách.

Co považujete za dobu svého působení v Rychnově za největší úspěch?

Radost mám pokaždé, když se podaří být prospěšný mladému člověku při řešení jeho starostí. Ač se to nezdá, puberta je jedno z nekritičtějších období v životě, kdy mladí lidé potřebují povzbuzení a radu.

Jakým způsobem je činnost 5KY financována a jak náročné pro vás bude splňovat od Nového roku požadavky kladené na poskytovatele sociálních služeb?

Provoz 5KY by nebyl možný bez čerpání peněz z EU, příspěvků města a vydatné podpory Jednoty bratrské. Například díky programu EU Mládež v akci se nám podařilo získat prostředky na vybavení klubu. Za téměř 6 tisíc eur jsme pořídili stolní fotbal, počítače pro potřeby návštěvníků a vybavili jsme hudební zkušebnu. Poskytovat sociální služby znamená spoustu práce navíc – příkladně je nutné projít kurzem pro pracovníky v sociálních službách. K 1. 1. budeme muset přijmout dva nové zaměstnance a získat nové finanční zdroje: Následujícího dva a půl roku budeme disponovat částkou přesahující dva miliony díky individuálnímu projektu Královéhradeckého kraje, který zprostředkovává finance z Evropského sociálního fondu.

Chystá se v 5CE v blízké době něco zajímavého?

Už tento pátek proběhne v 5CE turnaj ve stolním fotbalu. Začínáme v 17 hodin a hlavní cena jsou dva MP4 přehrávače. Těší se na vás Martin, Líba a Láďa.