Auta převrácená na střeše, na boku, opřená o potrubí, naražená na dřevěné rámy či různě deformovaná. Podobné scénáře inspirované skutečnými dopravními nehodami čekají dobrovolné hasiče první zářijovou sobotu v Liberci. Ve městě pod Ještědem se bude konat již sedmý ročník Mistrovství České republiky jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí ve vyprošťování u dopravních nehod.

Na mistrovství se spolu utká celkem 14 družstev dobrovolných hasičů, každý kraj Česka bude mít jednoho reprezentanta. Královéhradecký kraj bude reprezentovat Sbor dobrovolných hasičů Kostelec nad Orlicí. Hasiči o tom informovali na své facebookové stránce.

„Pro každé soutěžní družstvo bude připravený odlišný scénář dopravní nehody inspirovaný skutečnými nehodami, se kterými se hasiči v Česku reálně setkávají. Úkolem čtyřčlenných družstev je vždy provést průzkum a zvolit správnou taktiku a techniku zásahu při vyproštění zraněné osoby – figuranta. Toho musí vždy co nejšetrněji vyprostit z deformovaného vozidla, a to vše v časovém limitu 20 minut,“ sdělila v tiskové zprávě mluvčí hasičů Libereckého kraje Jaroslava Benešová. Před zahájením soutěžního pokusu budou soutěžící v izolaci, scénář dopravní nehody pro ně bude překvapením.

Že jsou kostelečtí hasiči ve vyprošťování zdatní, ukázali už v květnu v Kostelci, a to na 1. ročníku Memoriálu kpt. Pavla Šaška ve vyprošťování u dopravních nehod. Umístili se na skvělém druhém místě. „Soutěžní pokus pro naše startovní číslo zahrnoval dopravní nehodu dvou vozidle, kdy v jednom z vozidel zůstala uvězněná zraněná řidička. Naši kluci našli a připravili cestu pro vyproštění osoby a v časovém limitu provedli samotné vyproštění a předání osoby rozhodčímu v roli zdravotnické záchranné služby. V konečném součtu bodového hodnocení jsme si vystříhali stříbrné místo,“ popsali na facebooku.

Trofeje pro vítěze mistrovství připravuje společnost Preciosa, která vyráběla ceny například i pro vítěze světoznámé cyklistické soutěže Tour de France či taneční soutěže Star Dance. Ceny se vyráběly z českého křišťálu Preciosa a ve 3D rozměrech zobrazí logo mistrovství. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje je získá díky Nadaci Preciosa.

close Trofej pro 7. ročník Mistrovství České republiky jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí ve vyprošťování u dopravních nehod info Zdroj: Liberecký kraj zoom_in Trofej pro 7. ročník Mistrovství České republiky jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí ve vyprošťování u dopravních nehod „Jako nadace podporujeme důležité subjekty regionu,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka Nadace Preciosa Andrea Kroupová. „K vzniku trofejí jsme využili řadu výrobních technologií – nejzajímavější z nich je řezání vodním paprskem,“ prozradila za společnost Preciosa Beauty Tereza Rudolfová a dál vysvětlila: „Touto technologií definujeme finální vzhled. Následuje ruční dobrušování, barvení jednotlivých částí pomocí hydroglazury a pískování textů.“

Trofeje v celkové hodnotě několika desítek tisíc korun podle Jaroslavy Benešové obdrží nejenom vítězové mistrovství, ale také týmy, které se umístí na druhém a třetím místě.

Mistrovství ve vyprošťování se zúčastní kostelečtí hasiči