Zdolat na jasankách svah, udržet na nich rovnováhu, nebo dokonce předvést skok či telemark není jen tak. A tak se lyžařské klání neobešlo bez četných pádů, ale také skvělých výkonů. A k vidění byly i metody, jak v cíli zdržet svého soupeře. Šlo především o zážitek z jízdy a zábavu, které dotvářelo tu správnou atmosféru i hlasitě fandící obecenstvo. Ostatně i tým fanoušků, který si v tomto ohledu vedl nejlépe, si vysloužil ocenění. Svůj um na dřevěných lyžích předvedli nejen muži, ale i ženy a děti. A na trati se představili závodníci nejen z Česka. Na svahu se soutěžilo ve slalomu/závodu lyžařské všestrannosti, kdy součástí byl kromě slalomu skok a krátký výběh, a také v jasankrosu.

Své zastoupení tu měla i jiná bašta historického lyžování u nás - Boží Dar.

Součástí náročného závodu na stovky kilometrů krajinou Orlických hor byl i povinný bivak.
Severská atmosféra v srdci Orlických hor. Už brzy odstartuje Šediváčkův Long

„Zkouším to jedenáct let. Dovedla mě k tomu parta z Božího Daru. Lyže mám vždycky půjčené. Vždycky se na ně postavím jen na tu závodní trať. Já na lyžích normálně nejezdím, tak aspoň jednou za čas na těch historických. Na tuhle akci mě táhne parta lidí a atmosféra,“ svěřuje se Milan Živný z Telemark Teamu Boží Dar.

A jestli ustál jízdu bez pádů? „Skoro, ale bez úrazu,“ dodává s úsměvem.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Akce se těší velké popularitě a nabízí i soutěže divákům, kromě již zmíněné fanouškovské, také láká velké i malé siláky na jiné zápolení - v přetahování Nansenových saní.

Z Mistrovství ČR v historickém lyžování v Olešnici v Orlických horách vám ještě přineseme zajímavý příběh a další fotografie.

Za pořádáním akce stojí HOVRCH, z.s. a lyžařský oddíl Juráška. Letošní ročník byl už dvanáctý. Jasankáři z Orlických hor se v organizování mistrovství střídají se svými kamarády z party Jasanky - Making traditional wooden skis, sledges and Czech Ski Retro Team.