Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo současného parkoviště by mělo vzniknout 'živé centrum'

Častolovice - Častolovické náměstí dnes podle architekta působí jako rozšířená autobusová zastávka.

19.4.2012
SDÍLEJ:

JIŽNÍ STRANA NÁMĚSTÍ, kde jsou v současnosti objekty v nevyhovujícím technickém stavu a v jeho části zeje prázdná díra, by se měla dočkat zcela nové zástavbyFoto: Studie architekta Františka Křeliny

Dlouhodobým záměrem častolovické radnice je proměna centrální části městyse. Veřejné prostranství poblíž kruhového objezdu je sice všeobecně považováno za náměstí, ale jeho funkci rozhodně neplní.

„Častolovice v současnosti náměstí ani nemají, protože centrální prostor není prostorově vymezený a působí spíše jako rozšířená zastávka autobusu. Jeho hlavní část slouží jako veřejná plocha pro parkování a pohyb pěších je zde přinejmenším problematický,“ shrnul současný stav František Křelina, architekt pověřený přípravou studie.

K rozhodné obměně současného stavu vybízejí i další okolnosti. „Za bývalými statky na náměstí je dostatečný prostor, který by našel nové využití. I přes velikost Častolovic jsou zde již nyní problémy s parkováním,“ uvedla starostka Jarmila Novohradská s tím, že hlavním důvodem, proč se již před lety radnice rozhodla vykoupit zdejší nemovitosti, je nevyhovující technický stav většiny budov.

Je jasné, že výrazná proměna sídla na soutoku Bělé a Orlice je během na dlouhou trať, ale pokud se podaří dotáhnout všechny záměry do konce, rozhodně to bude stát za to.

Na místě současné zástavby by vznikly bytové domy i nová občanská vybavenost. „Vzniklo by kvalitní veřejné prostranství, které umožní bezkolizní pohyb pěších a nezanedbatelné místo zde bude mít i veřejná zeleň,“ řekl dále architekt. Lokalita by měla plynule navazovat na sportovní a rekreační zónu díky nové lávce pro pěší. Hlavně by ale měla být schopna plnit svou společenskou a kulturní funkci.Budoucí přeložka silnice I/ 11 pak bude jakýmsi bonusem.

Ve studiích se neopomněli ani potřeby některých skupin obyvatel, proto by měl za náměstím vzniknout dům pro seniory. „Bude nabízet malometrážní byty, které by bylo možné využít i jako startovací. Hlavně by ale měl sloužit seniorům, kterým v současnosti nemáme co nabídnout,“ vysvětlila starostka. O realizaci zmíněného domu se již nyní uchází jeden zájemce. Podle starostky mluví pro novou výstavbu na náměstí i to, že dřívější záměry na vznik bytových domů v okrajových částech se setkaly s nesouhlasem místních.

Provedení záměru bude vyžadovat nemalé finanční prostředky, proto bude častolovická radnice po schválení nového územního plánu spoléhat na spolupráci s developery. Na uskutečnění svých vizí ale místní pracují již řadu let. Městysi se podařilo vykoupit většinu objektů na náměstí. Zbývá se dohodnout s posledním vlastníkem, na jehož podmínky nebylo dosud zastupitelstvo ochotno přistoupit.

Vize městyse

Na místě objektů určených k demolici by měla vzniknout nová zástavba, která bude nabízetbytové kapacity i občanskou vybavenost.

Za náměstím by měl být postaven dům s malometrážními byty, které budou k dispozici především pro seniory. Jeho součástí bude i lékařská ordinace.

Výrazně by mělo přibýt zeleně a klidových ploch.

Autor: Michal Friček

19.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto

Kraj chce slučovat střední školy

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení