VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo školy si děti užily i koulovačku

Kostelec nad Orlicí – Včerejší stávka odborářů proti krácení mezd a dalším změnám, které plánuje vláda, byla v regionu pojata různě. Někde byste jen stěží poznali něco, co nasvědčuje protestu, jinde byl zásah radikálnější.

9.12.2010
SDÍLEJ:

Místo školy si děti užily i koulovačkuFoto: Pavel Illich

Takovým případem byl mimo jiné Dětský domov, základní škola, školní družina a školní jídelna v Kostelci nad Orlicí. V Pelclově ulici totiž včera zůstaly jen děti z domova, které měly uvolněný režim, dojíždějící školáci zůstali doma. Stejně tak i celkem třináct pracovníků, kteří neváhali do plánované stávky vstoupit. Většina zaměstnanců s demonstrujícím lidem sympatizovala, ovšem v žádném případě nebyl ohrožen chod domova, který ve středu zajistilo jen několik jedinců.

Především děti z domova tak jako tak potřebovaly určitou péči. Tu jim poskytly vychovatelka Martina Šutová a jedna z vyučujících, která se stávky aktivně nakonec nezúčastnila, zároveň si však nepřála být jmenována. V kanceláři bylo možné narazit i na ředitele Vojtěcha Beka, o stravu se starala jedna kuchařka, k dispozici byla pradlena. Ovšem provozní zaměstnance jako například uklízečky byste tu hledali marně. „Zajistit základní fungování bylo potřeba, jinak na tom nic zvláštního nevidím,“ zdůraznil ředitel.

O stávce se v kosteleckém domově dozvěděli přes odborovou pracovnici, která zprávu o chystané akci rozšířila, a mnozí ji aktivně podpořili. Výuka zde školákům výjimečně odpadla. Děti, které do domova za vzděláváním dojíždějí z okolí, zůstaly doma, jejich rodiče dostali informaci o ředitelském volnu kvůli stávce koncem minulého týdne.

Čtrnáct mládežníků však má útočiště právě v domově, proto pro ně bylo nutné připravit náhradní program. Nebylo to ovšem nijak zvlášť složité. „Je tu prakticky běžný režim jako o víkendu nebo o prázdninách. Děti vstávaly o něco později, konkrétně na devátou,“ informovala vychovatelka Šutová. Učení proto chlapce a dívky čekalo až dnes, školní přípravu si odbyli již v úterý odpoledne, tudíž se včera mohli věnovat příjemnějším věcem.

Po probuzení se děti najedly, uklidily si v pokojích a poté se již společně s vychovatelkou a vyučující oddávaly dalšímu programu, který trval až do odpoledních hodin. Chybět nesměl ani čerstvý vzduch. „Půjdeme se projít asi na hodinu po okolí, poté se vrátíme a najíme se. Obvykle následuje polední klid, kdy se koukají na nějaké filmy, odpoledne mají individuální vycházky, takže každý se může projít sám. Podle toho, jestli se přes den budou chovat slušně, mají slíbené i to, že je vezmeme na počítače,“ komentovala základní body středečního dění v domově Martina Šutová.

Děti se během výjimečně volnějšího režimu rozhodně nenudily. Své nadšení dokumentovaly třeba hned, co vyšly před domov, kde se navzdory tající bílé peřině strhla nefalšovaná koulovačka. Ode dneška však znovu usedly do lavic a starají se o další běžné povinnosti. Zaměstnanci, kteří ve středu do práce nepřišli, měli v útrobách budovy podporu. Ředitel Bek to vysvětlil kupříkladu tím, že jich není tolik jako třeba na úřadě, díky čemuž se všichni lépe znají a pomáhají si. To dokumentovalo právě zajištění alespoň základního chodu domova.

9.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Počítání volebních hlasů.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení