Řidiči v regionu Orlických hor však patří mezi ukázněné a po prvním listopadu už na letních gumách nevyjíždí snad nikdo. Pokud tak dopravní policisté na Rychnovsku řeší nějakého neukázněnce, jedná se většinou o návštěvníka z jiného koutu republiky.

„Od začátku letošního listopadu evidujeme pouze tři případy nevhodného obutí. Z toho jeden řidič jel na pneumatikách, na kterých by vůbec neměl vyrazit. Zbylí dva pak bourali v horských polohách na letních pneumatikách," bilancoval Rudolf Petřík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Rychnově nad Kněžnou.

Bydliště mají jinde

Řidiči, kteří se stali účastníky zmiňovaných dopravních nehod, přitom neměli své bydliště v okrese Rychnov nad Kněžnou a do Orlických hor přijeli pouze na návštěvu. Se svým odhadem klimatických podmínek se pak poněkud přepočítali.

Policejní statistika tak dává za pravdu slovům vedoucího dopravního inspektorátu. Podle něj totiž v tomto ohledu patří řidiči na Rychnovsku k velice ukázněným. Je to dáno jejich zkušeností, neboť vědí, že na letních pneumatikách si v okrese, který má horský a podhorský charakter, v podstatě neškrtnou.

Ani s prokazováním případných pochybení lidí za volantem nemá dopravní policie žádné problémy. „Policisté jsou schopni vše zadokumentovat tak, aby se z toho dalo ve správním řízení vycházet. To ale platí za všech situací," uzavřel Rudolf Petřík.

Svých povinností si je ale drtivá většina řidičů vědoma. „Na letních pneumatikách bych v zimě nevyjel, a to nejen kvůli hrozbě pokuty. Podstatnější je neskončit v příkopě a dostat se pokud možno včas tam, kam potřebuji," uvedl Jan Novotný, motorista z Rychnovska.

Potrestá je pojišťovna
Za nevhodné obutí hrozí na místě bloková pokuta do výše dvou tisíc, ale řidičova peněženka může utrpět ztrátu mnohem větší. U havarijního pojištění totiž může pojišťovna patřičně snížit výši svého plnění. Výplaty peněz z povinného ručení by se ale poškozený motorista měl dočkat vždy, a to bez ohledu na stav viníkova vozidla.