Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Míst ve školách je víc než dětí

Rychnovsko - Zatímco vloni odpovídali za doručení přihlášek na střední školy ředitelé základních škol, letos jsou to rodiče dětí.

5.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Možnost odeslat přihlášku uchazeče o studium na střední školu trvá do 15. března. V letošním roce je funkční novela ministerstva školství, díky které přechází odpovědnost za doručení přihlášky ke středoškolskému studiu z ředitelství základních škol na rodiče dětí.

Zpola prázdné nebo napůl plné

Novinkou přijímaček je tzv. zápisový lístek, který má zajistit, aby se neopakoval problém předešlých let. „Žák si třeba podal dvě přihlášky a uspěl na obou školách. Tím pádem některé školy byly oficiálně naplněné, ale fakticky poloprázdné,“ vysvětlil ředitel ZŠ TGM v Borohrádku Karel Přibyl, který věří, že zápisový lístek situaci zpřehlední, bude totiž obsahovat potvrzení o přijetí té školy, kterou se student rozhodne skutečně studovat.

„Míst je více než dětí, polovička škol je otevřená dětem bez přijímaček, takže se na ně dostanou i žáci výrazně podprůměrní, kteří díky bezpřijímačkovému systému nemají motivaci učit se,“ popisuje problém dále ředitel Přibyl. Talentované děti z borohrádecké školy odcházejí už z páté třídy na víceleté gymnázium. Paradoxně díky tomu dochází k situaci, kdy je těžší dostat se na učiliště než na střední školu s maturitou.

Žáci se nejvíce hlásí tradičně na obchodní akademie v Kostelci nebo v Chocni a na technické obory. „Největší nával je na obor kadeřnice do Hradce Králové nebo do Třebechovic. Zde je také Škola veřejné ochrany,“ říká ředitel Přibyl.

Chlapci ze Základní školy Mozaika v Rychnově nad Kněžnou prý preferují technické obory, dívky se chtějí uplatnit spíše ve službách nebo zdravotnictví.

Termíny podání přihlášek na střední školy

Uchazeč podává přihlášku pro 1. kolo přijímacího řízení do denní formy vzdělávání do 15. března 2009, v případě přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou do 30. listopadu 2008.

Nově je způsob předávání přihlášky stanoven současným zněním školského zákona tak, že uchazeči podávají přihlášky přímo řediteli příslušné střední školy, o kterou mají zájem. Nepředkládají ji již prostřednictvím základní školy jako to bylo v minulých letech.
Počet přihlášek na střední školy

Nově si žáci základních škol mohou podat až tři přihlášky na střední školy. To platí i pro žáky pátých nebo sedmých ročníků základních škol podávajících přihlášky na víceletá gymnázia.
Termíny prvního a druhého kola přijímacích zkoušek

V návrhu novely vyhlášky, kterou se upřesňují podrobnosti o organizaci přijímacího řízení, se navrhuje období dvou týdnů (od 22. dubna 2009 do 7. května 2009) pro konání přijímacích zkoušek v 1. kole přijímacího řízení. Návrh vyhlášky je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení.

Ředitelé středních škol si budou sami stanovovat, který den udělají přijímací zkoušky.

Termíny přijímacích zkoušek (pokud se rozhodnou je uskutečnit) musí ředitelé středních škol zveřejnit spolu s kritérii přijímacího řízení a předpokládaném počtu přijímaných žáků do 31. ledna 2009 (pro obory vzdělání s talentovou zkouškou do 30. října 2008).
Výsledky přijímacích zkoušek

Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí zašle ředitel školy do 7 dnů po termínu konání přijímací zkoušky. V případě, že se přijímací zkoušky nekonají, zašle ředitel školy rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí do 7 dnů po rozhodnutí.

Školský zákon ukládá uchazeči novou povinnost. Na školu, kterou si vybere, bude muset do 5 pracovních dnů od doručení rozhodnutí o přijetí předložit tzv. zápisový lístek (obdrží jen jeden pro přijetí na následující školní rok). Ve škole, kde uchazeč zápisový lístek neuplatní, ztratí nárok stát se jejím žákem. Na tato místa mohou pak ředitelé středních škol vypsat další kolo přijímacího řízení, a to ihned po skončení prvního kola přijímacího řízení.

Autor: Iva Růžičková

5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

Hokejová extraliga: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.

Rybár: „Snad začíná nová série"

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

Praha, Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Podruhé v řadě natáhl kapitánskou pásku - a podruhé dovedl tým k remíze na hřišti soupeře. Hradecký záložník Milan Černý nebyl po plichtě 1:1 na hřišti pražské Olympie ve druhé fotbalové lize zrovna nadšený.

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Kostelec nad Orlicí - Město Kostelec nad Orlicí nabízí nadále občanům v případě zájmu bezplatné zapůjčení domovního kompostéru. V poměrně dostatečném počtu jsou ještě k dispozici kompostéry o objemu 450, 800 a 1050 litrů.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení