Souvisí to s příchodem lidí, kteří byli zaměstnáni na sezonní práce, do evidence úřadu práce. Změna je ale o pouhé 0,1% a aktuálně tak dosahuje 4,9%.
Toto číslo je nejlepší v celém Královéhradeckém kraji a dokonce páté nejlepší v celé republice. Menší nezaměstnanost mají pouze Praha, Praha - Východ, Praha - Západ a Mladá Boleslav. Příznivý výsledek nicméně výrazně ovlivňuje působení automobilky Škoda.

„Mírný vzestup nezaměstnanosti není v tomto období nic mimořádného. Očekávali jsme to a v dalších měsících to číslo ještě naroste,” řekl Petr Richtera, ředitel Úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou.

Celkový počet volných míst se nicméně snížil na 126, což je o 21 pracovních příležitostí méně než v předchozím měsíci. O ně se uchází 2046 uchazečů. To je o 44 žadatelů více než v říjnu. Evidovaných pracujících je přitom na Rychnovsku stále stejně, tj. 41 508.

Nejlepší statistikou se stejně jako minule mohou pochlubit obce Proruby a Kostelecké Horky. Žádný z jejich občanů totiž není na úřadě práce evidován. Nejhůře dopadla obec Svídnice, která měla v listopadu stejně jako v říjnu 15,8 % nezaměstnaných. V tomto ohledu jí na paty šlape Chlístov. Tam je bez práce 14,3 % obyvatel.

Nejvíc práce nabízejí v Rychnově, následují Kvasiny. Tam již ale nabídka míst není zdaleka tak velká jako začátkem léta.

Nezaměstnanost na Rychnovsku

LISTOPAD
Míra nezaměstnanosti: 4,9 %
Počet volných míst: 126
Počet uchazečů o práci: 2 046
Nejnižší nezaměstnanost: Proruby, Kostel. Horky 0 %
Nejvyšší nezaměstnanost: Svídnice 15,8 %