K dlouhodobě řešené kauze opočenské nemocnice se v sobotu vyjádřil i současný ministr zdravotnictví Leoš Heger, a to přímo v Opočně.

Moderovanou diskuzi pro občany zajistilo Sdružení TOP 09 a nezávislých kandidátů, jeho zástupci jsou přesvědčeni o nutnosti spolupráce. „Oslovili jsme strany, které kandidují do podzimních komunálních voleb, stávající radní a zastupitele, byli pozváni starostové okolních obcí a primáři zdejší nemocnice. Budeme rádi, pokud se tato beseda stane výchozím bodem pro spolupráci mezi městem, Královéhradeckým krajem a dalšími subjekty,“ zdůvodňuje realizaci besedy organizátor Jan Rabenseifner.

Je nadbytek akutních lůžek

Radní Královéhradeckého kraje Jana Třešňáková, zodpovědná za oblast zdravotnictví, v Opočně potvrdila, že dne 9. září byla oficiálně zrušena chirurgie spolu s oddělením ARO, ostatní pracoviště zde zůstávají. Ministr s postupem kraje souhlasí. „V posledních letech medicína velmi pokročila, díky novým technologiím je zdravotní péče bezpečnější, ale zdravotnictví se tímto vývojem mimořádně zdražuje. V této situaci nemohou malé nemocnice finančně ani odborně konkurovat větším celkům,“ vysvětluje situaci Leoš Heger. Podle slov Jany Třešňákové je v našem kraji nadbytek akutních lůžek, na druhé straně veliký nedostatek lůžek následné péče. „Díky novým technologiím se operace zjednodušily. Hodně zákroků se řeší laparoskopicky, pobyt na lůžku se zkracuje. Na druhé straně přibývá starých lidí, kteří potřebují dlouhodobou péči, léčebny dlouhodobě nemocných by měly vznikat v menších městech, Opočno je jedním z nich,“ vrací se Třešňáková k Opočnu, kde zatím zůstává ambulance, interna, oddělení následné péče, LDN a záchranná služba.

Jaký je tedy další osud nemocnice? Jednou z variant je, že zde zůstane pouze LDN a několik ambulancí. To Třešňáková nepotvrdila. „O dalším vývoji se bude jednat po vyjádření odborné komise. Ta se sešla v pátek, další jednání bude v říjnu na základě informací, které si komise vyžádala.“

Další možnost? Vstup soukromého investora

Na konkrétní závěry si tedy občané musí počkat, dokonce se zdá, že rozhodování může být ještě komplikovanější. Starosta Opočna Štěpán Jelínek totiž naznačil další možnost, která přišla z iniciativy tamního občana Miroslava Čudy – vstup soukromého investora. „Tento investor vlastní síť soukromých nemocnic v Polsku a dvě nemocnice v Irsku, v červenci si nemocnici prohlédl, měl by zájem o koupi,“ informoval přítomné Jelínek. Rozhodování je však v plné kompetenci kraje, investor má v pondělí schůzku s hejtmanem. Třešňáková tuto iniciativu komentovala zdrženlivě s tím, že kraj řeší koncepci zdravotnictví v celém regionu a záměry cizího investora zatím nezná.

Ministr zdravotnictví zanechal v Opočně dobrý dojem, přesto se během diskuze otevřela celá řada nepříjemných témat, jako například problémy s parkováním u hradecké nemocnice, otázka odbornosti záchranářů (až na opakovaný dotaz Třešňáková potvrdila, že se jedná o absolventy bakalářského studia). Poslední diskutující kritizoval zbytečné nákupy krajského úřadu, o kterých v minulosti informovala televize: „Peníze tečou zbytečně. Stůl, u kterého zasedají – 56 tisíc, oni za to vysolí 600 tisíc. Pak to chybí ve zdravotnictví. Kdo je zodpovědný?“

Dana Marková